Chuck Comeau se stává jedním z debatujících panelistů programu Canada Reads 2019!

Již od roku 2002 vysílá kanadská TV stanice CBC každoroční ‚souboj knih‘ pod názvem Canada Reads (‚Kanada čte‘). Premisou pořadu je 5 panelistů, kteří mají za úkol v sérii debat obhajovat jimi zvolenou kanadskou knihu. Po každé z debat je jedna z knih eliminována, dokud nezůstane pouze jedna vítězná. Tato kniha je pak prohlášena knihou, kterou by měla celá Kanada číst. Vydavatelství vítězné knihy pořadu Canada Reads poté věnuje část zisku z prodeje této knihy charitativním organizacím, které se věnují literární oblasti. Nárůst prodeje knih, které proti sobě každý rok v soutěži Canada Reads bojují, je známý jako „Canada Reads efekt“ a jedná se o jeden z nejlepších druhů propagace, jaké se může kanadské knize dostat.

Hlavním tématem letošního ročníku je ‚Kniha, která tě dojme‘ a mezi debatujícími panelisty bude letos poprvé člen Simple Plan – bubeník Chuck Comeau, který je vášnivým čtenářem, a který bude obhajovat před ostatními panelisty Canada Reads knihu ‚Homes‘ od Abu Bakr al Rabeeaha a Winnie Yeung. Jeho protivníky, resp. dalšími panelisty letošního ročníku jsou Yanic Truesdale (herec – Gilmore Girls), Lisa Ray (herečka, modelka), Ziya Tong (TV osobnost) a Joe Zee (módní stylista)

Ve čtvrtek se Chuck v Torontu, v Kanadě, zúčastnil oficiálního zahájení soutěže Canada Reads a měl také příležitost setkat se s ostatními panelisty, se kterými bude již brzy o zvolených knihách debatovat. Fotky z této promo akce ke Canada Reads najdete v naší galerii:

Chuck se o své nadšení z účasti v Canada Reads podělil i na Instagramu, kde také prozradil, o čem vlastně kniha ‚Homes‘, kterou bude obhajovat, pojednává, a proč by si ji měl každý přečíst:

„Zavřete oči a představte si, že jste 10letým chlapcem přímo uprostřed občanské války v Sýrii. Bomby zpod aut explodují jen několik bloků od vaší školy, snipeři střílí na civilisty ze střechy vašeho paneláku a kulky na tebe lítají ze všech stran, zatímco se snažíš modlit se…

Toto je život, jaký Abu Bark Al Rahbeeah musel žít v Sýrii, dokud neutekl do Kanady a jeho kniha “Homes” člověku připadá jako soukromý deník nevinného dítěte, uzavřeném ve světě nesmyslného násilí.

V tomto podivném okamžiku našich kolektivních dějin, kde se neznalost, dezinformace, rasismus a stavění zdí z nějakého důvodu staly normálnem, je tato neuvěřitelná biografie nesmírně důležitá a nadčasová. Otřese s vámi, otevře vám oči k situaci uprchlíků po celém světě a budete mít díky ní velký soucit a empatii k rodinám, které jsou ochotny riskovat všechno za lepší život. Budete se díky ní cítit opravdu vděční za to, že vaše děti nemusí usínat za zvuků automatických zbraní a stíhaček. A připomene vám to jak výjimečným místem je Kanada, když dokázala přivítat Barka a jeho rodinu s otevřenou náručí.

Prosím, přečtěte si tuto knihu – možná vám pomůže změnit váš pohled na váš vlastní život a její příběh lásky mezi otcem a synemvás skutečně zasáhne přímo u srdce… „

– Chuck Comeau –

V následujícím videu si také můžete Chucka přímo poslechnout, jak mluví o obsahu knihy ‚Homes‘:

Čtyři hodinové debaty před živým pubikem v Torontu se odehrají mezi 25 a 28. březnem. Jedna z knih bude každý den ze souboje vyřazena a hlavní vítěz bude zvolen 28. března. Debaty budou vysílány denně na CBC Radio One a na CBC-TV a zároveň budou streamovány online na CBCbooks.ca.