Chuck se umístil na druhém místě v Canada Reads 2019 jako obhájce knihy ‚Homes‘

Pouhý jeden jediný hlas rozhodl o osudu letošního ročníku kanadského souboje knih Canada Reads, během kterého vzejde ze série debat jedna kniha, která je jmenovaná knihou, kterou by měla číst celá Kanada a část výtěžků z jejího prodeje je následně věnována na dobročinné účely spojené s literární oblastí. Finále Canada Reads bylo soubojem dvou titulů – Ziya Tong obhajovala knihu ‚By Chance Alone‘ od Maxe Eisena, ve které autor nechává čtenáře nahlédnout do své vlastní historie jakožto přeživší koncentračního tábora v Osvětimi, a Chuck Comeau zvolil knihu ‚Homes‘ syrského uprchlíka Abu Bakr al Rabeeaha a jeho učitelky Winnie Yeung, která mu pomohla sepsat příběh jeho vlastní rodiny a jejich útěku ze země zničené občanskou válku.

Poslední kolo debat se konalo včera v kanadském Torontu a ze všech stran se jednalo o skutečně těžký slovní souboj. V průběhu debat však naštěstí oba zbývající panelisté obdrželi dvě povzbuzující hlasové zprávy od několika důležitých osob – pro Chucka to byl nejprve Hafedh Al Rabeeah, otec Abu Bakr al Rabeeaha, který Chuckovi poděkoval ze jeho zájem o synovu knihu a za to, že mu tímto způsobem pomáhá; druhá zpráva určená pro Chucka poté pocházela přímo od jeho manželky Jacqueline a jejich syna Londona, kteří mu popřáli hodně štěstí v jeho debatních snahách. Pokud si přejete poslechnout obě tyto zprávy, přejděte ve videu níže přímo do času 30:21.

Na konci finálového kola všichni panelisté udělili hlas knize, která podle jejich mínění neměla postoupit. Poté, co již eliminovaní dva panelisté každý udělili po jednom hlasu každé z finálních dvou knih, bylo na herci Yanicu Truesdaleovi, aby svým hlasem rozhodl. Bohužel pro Chucka se Yanic rozhodl na konci soutěže změnit svůj původní názor a i přesto, že původně chtěl, aby zvítězila kniha ‚Homes‘, mu závěrečná slova Ziyi Tong dokázala změnit směr jeho uvažování. Ziya vyjádřila přání, aby lidé četli její knihu, protože generace Maxe Eisena tu s námi již moc dlouho nebude a toto může být jedno z posledních přímých svědectví holokaustu, které si budeme moci na stránkách knih přečíst. Díky tomu Yanic nakonec hlasoval proti ‚Homes‘..

‚By Chance Alone‘ od Maxe Eisena, kniha obhajována Ziyou Tong, se proto nakonec stala vítěznou knihou Canada Reads 2019.

Níže se můžete podívat na záznam celé závěrečné debaty:

Po Chuckově prohře se bubeník Simple Plan obrátil na Twitter, kde vyjádřil své zklamání a zároveň přání, aby si lidé i přes výsledek Canada Reads i tak ve svém knihkupectví vyzvedli knihu ‚Homes‘ a jejím přečtením pomohli rozšiřovat povědomí o tomto tématu a o přijetí muslimské kultury do naší společnosti:

„Jsem velice zklamán a zdrcen, že se mi nepodařilo v Canada Reads zajistit vítězství mé neuvěřitelné knize ‚Homes‘. Je mi líto za všechny, kteří si tuto knihu zamilovali a obzvlášť pak za její autory Winnie a Bakra, a jejich rodiny. Udělal jsem, co jsem mohl. Rád bych vybídl všechny z vás, abyste této knize i tak dali šanci a objevili tak tento úžasný příběh plný naděje, lásky, odvahy a odolnosti. Mým přáním je, že navzdory naší dnešní prohře, se tato kniha dostane k co největšímu množství lidí a podaří se jí otevřít jejich mysl a srdce. Toto je kniha, kterou v dnešní době náš svět potřebuje. Velké díky patří mým spolu-panelistům Ziye Tong, Joe Zeeovi, Lise Ray a Yanicu Truesdaleovi za neuvěřitelný týden a zkušenost, která mě změnila navždy. Díky patří také Alimu Hassanovi a celému týmu CBC Books. Všichni jste byli fenomenální.“

– Chuck Comeau –