Členové Simple Plan reagují na střelecký útok v Las Vegas

V neděli večer došlo v Las Vegas k tragickému masovému útoku, během kterého útočník začal střílet na publikum venkovního hudebního country festivalu Route 91 Harvest z balkónu nedalekého hotelu. Při počtu 59 obětí a více jak 500 zraněných, je tento útok tím vůbec nejkrvavějším v celé historii USA. Po této tragédii se mnoho lidí přesunulo na sociální sítě, kde získali prostor vyjádřit soustrast s oběťmi a jejich rodinami, a zároveň opětovně otevřít diskuzi o regulaci zbraní ve Spojených státech.

Podobně jako tomu bylo po teroristickém útoku na Bataclan či po nedávné bombě na koncertě Ariany Grande, jelikož se i nedělní útok konal na půdě hudební akce, mnoho muzikantů se rozhodlo o této tragédii promluvit i online. Níže si proto můžete přečíst české překlady oficiálního prohlášení Simple Plan jako kapely, a také zprávy od Sebastiena a Chucka, kteří se oba také k tomuto útoku svými slovy vyjádřili:

„Naše srdce pukají pro všechny lidi v Las Vegas a v Nevadě. Byl to tak krutý, nelidský a nesmyslný čin způsobený proti lidem, kteří se pouze snažili společně oslavovat život a hudbu. Milujeme Las Vegas a posíláme vám naši lásku a podporu. Naše myšlenky jsou s každou rodinou, která byla touto tragédií postižena. #lasvegas“

– Simple Plan –
„Dnes se odehrála další příšerná věc. Las Vegas. Jsem s vámi. Jste v mých myšlenkách v těchto nesmyslných dobách.“

– Sebastien Lefebvre –
Tato fotka byla pořízena přesně před naší nedávnou show v Las Vegas, asi před měsícem. Byl to úžasný koncert před nádherným publikem.

Nemohu si ani představit ten neskutečný strach, paniku a děs, který musel cítit každý, kdo byl na včerejším festivalu Route 91 Harvest. Od Jasona Aldeana a jeho kapely, kteří hráli na pódiu, přes členy ochranky a organizátory festivalu, hudební fanoušky, policisty, crew, záchranku… pro všechny z nich to musela být jejich největší noční můra, která se skutečně vyplnila.

Rád bych projevil svou nejhlubší soustrast všem rodinám, které tento tragický a nesmyslně násilný čin postihl. A všichni zranění, co bojují za své životy, mají mou velkou lásku a podporu za tu sílu a odvahu, kterou museli projevit během takto traumatizujících chvil.

Už od teroristických útoků v Bataclanu a sebevražedného útoku na koncertě Ariany Grande v Manchesteru to vypadá, že se koncerty a hudba jako taková staly novým terčem těchto druhů útoků a mně to prostě nejde do hlavy, že je něco takového teď považováno za „normální“. Koncerty a festivaly by měly být tím nejbezpečnějším místem pro každého, kdo je chápe jako prostory pro únik z reality, jako místa, kde může zpívat a tancovat po boku dalších hudebních fanoušků, a trhá mi to srdce, když vidím, že už to tak není. A já doufám, že to můžeme změnit.

I přesto, že je neskonale těžké takovéto útoky předvídat, obzvlášť, když je má na svědomí útočník typu „vlk – samotář“, který nikdy předtím ani neporušil zákon, je tu něco, co nám může pomoci snížit riziko dalších významných masových střelb v budoucnu: musíme omezit přístup ke zbraním a musíme požadovat důkladnější zákony o tom, kdo může a kdo nemůže mít ke zbraním přístup.

Existuje přímé spojení mezi počtem zbraní v zemi a počtem obětí střelby v dané zemi. Střelec z Las Vegas měl ve svém hotelovém pokoji na 20 poloautomatických zbraní, především pak dvě AR-15, armádní typ zbraně, navržené pro armádu USA. Tento typ zbraní by měl být naprosto zakázán. Je celkem ironické slyšet politiky, jak posílají své „modlitby“ obětem, když sami podporují neskutečné taktiky NRA (americké národní asociace podpůrců za právo mít zbraň) & tvrdí, že tak činí, aby ochránili druhý dodatek ústavy USA (právo držet a nosit zbraň). Modlitby nestačí – je na čase, aby se něco změnilo.“

– Chuck Comeau –