No Pads speciál #5: Propagace prvního alba skrze SimplePlan.com (2001-2002)

V roce 2017, slaví Simple Plan 15 let od vydání svého debutového alba No Pads, No Helmets… Just Balls speciálním celosvětovým výročním NPNHJB turné [všechna nadcházející koncertní data najdete v naší sekci Turné!].

No Pads turné se vrací již v srpnu, a aby vás SimplePlan.cz ještě trochu více nabudilo, mám pro vás připravený „No Pads speciál“ – aneb sérii článků, které vám dají nahlédnout o něco víc do éry No Pads prostřednictvím možná i dosud neviděných, či neslyšených flashbacků. Máte se na co těšit!

Předchozí díly No Pads speciálu:
[#1] | [#2 | [#3] | [#4]

Již od svých počátků byli Simple Plan vždy kapelou, která brala vztah se svými fanoušky velmi vážně a komunikaci s nimi považovala za svou hlavní prioritu. V současné době tento jejich cíl plní především Instagram s Twitterem a Facebookem, před nimi pak nejvíce asi MySpace a také YouTube a předtím, než sociální sítě vůbec vznikly, získávali fanoušci Simple Plan informace z první ruky přímo z oficiálních stránek, SimplePlan.com. Přibližně až do vzestupu sítě MySpace (okolo roku 2006), SimplePlan.com sloužilo prakticky jako sociální sítě sama o sobě. Patrick Langlois, bývalý webmaster (a také fotograf, kameraman a merch guy Simple Plan) aktualizoval tyto stránky prakticky denně s krátkými – někdy až tweetům-podobnými zprávami, fotkami a krátkými videi. Dnešní verze SimplePlan.com už tolik obsahu nenabízí, a to předevšímz toho důvodu, že její hlavní roli – rychlou & přímou propagaci – převzaly právě online sociální sítě. Jak ale tato stránka vypadala v době, ky tomu tak nebylo a jaké nástroje k propagaci kapely používala?

V tuto chvíli již samozřejmě již na SimplePlan.com novinky, kter byly publikovány před 15 lety viditelně nenajdeme, ale naštěstí všechno, co bylo kdy z internetu rádoby smazáno, není vždycky tak úplně pryč. Dnes se tedy podíváme zpátky v čase na některé staré příspěvky na SimplePlan.com, které nám pomůžou odhalit jak vypadala komunikace Simple Plan s fanoušky na Internetu v letech 2001 a 2002 a jak bylo první album této kapely tímto mediálním kanálem propagováno.

Pokud byste se prošli všemi Patrickovými příspěvky okolo roku 2001, zjistíte, že je v nich patrná podobná zábavná, sarkastická atmosféra a určitý level intimity, který známe například z DVD ‚A Big Package For You‘. Patrick se skutečně ve svém vyjadřování nikterak neomezoval. A právě díky velmi osobním vhledům do života kapely se Patrickovi časem podařilo vytvořit tak silné osobní spojení mezi touto kapelou a jejich fanoušky. Například 25. listopadu Patrick publikoval příspěvek s názvem ‚Dnes nenávidím Pierra s Chuckem!‘, který dokumentoval proces skládání písní první desky Simple Plan za pomoci vhledu do osobního života kluků a také jejich smyslu pro humor:

„No, právě jsem byl na telefonu s Chuckem. On a Pierre jsou teď právě v Kalifornii, kde pracují na novém albu, a volali mi jen proto, aby se mi pochlubili tím, jak je u nich krásně, jak tam mají teplotu nad 25 stupňů a na sobě jenom šortky. Zmetci.“

Mezi 16. a 18. prosincem 2001 zamířili Simple Plan do New Yorku nafotit obal svého prvního alba (ten byl následně na stránkách odhalen o měsíc později, 31. ledna). Patrick opět udržoval pozornost fanoušků doslova každý den, často i s dopomocí několika vtípků:

„Za pár hodin za rozbřesku vstáváme, abychom na 7. hodinu stihli náš brzký let do New Yorku. Pak nás čeká návštěva studia, kde budou kluci fotit photoshoot pro obal své desky. Já je budu cestou doprovázet a dám vám vědět, co všechno se dělo, a přinesu vám i spoustu fotek a videí kluků… Již brzy čekejte další update.“

„No, dostali jsme se sem dnes ráno a celý den pak kluci zkoušeli různé oblečení, ve kterém by během focení vypadali dobře. Jeff si celý den česal vlasy, aby vypadal co nejlépe. Zítra brzo ráno vstáváme, aby se kluci mohli hodiny a hodiny fotit. Bude to sranda!“

Oznámení ohledně detailů týkajících se vydání alba No Pads včetně samotného názvu alba se na SimplePlan.com objevilo poprvé 18. ledna 2002. Ve své zprávě Patrick mimo jiné potvrdil, že album bylo dokončeno předchozí den – 17. ledna 2002 ve 4 hodiny ráno:

„Album je hotové! Kluci pracovali opravdu tvrdě na své debutové desce a včera ve čtyři hodiny ráno ji oficiálně dokončili. Zítra začne mastering tohoto alba v New Yorku. Album už má také své oficiální datum vydání: ÚTERÝ, 19. BŘEZNA. Jděte a poznačte si to ve svých kalendářích a nezapomeňte si v den vydání zaběhnout do svého místního obchodu s hudebninami. Album se jmenuje No Pads No Helmets … Just Balls. Řekněte to všem svým přátelům!

První single z No Pads No Helmets … Just Balls se bude jmenovat „I’m Just A Kid“. Tato píseň se poprvé objeví v rádiích na konci ledna nebo na začátku února, takže kluci budou potřebovat všechnu vaši pomoc, takže volejte do rádií a vyžadujte ji! Je důležité také zmínit, že se jedná o novou verzi této písně, jelikož byla pro album opětovně nahrána.“

Je myslím velmi obdivuhodné vidět, jak skvěle a jak aktivně kapela užívala své stránky k vlastní propagaci, aby se o jejich muzice dozvědělo co možná nejvíce lidí. V průběhu dalších dvou měsíců se pak na SimplePlan.com začal objevovat různý speciální obsah, kterým se kapela snažila o to více navnadit své fanoušky. V únoru dokonce dali píseň ‚I’m Just A Kid‘ volně ke stažení po dobu 60 dní a velmi brzy na to se ke stažení objevila na SimplePlan.com i ‚Addicted‘ a ‚The Worst Day Ever‘. Není tedy divu, že tolik prvotních fanoušků již na koncertech znalo písně Simple Plan i dávno předtím, než bylo album vůbec venku. V den vydání alba dokonce pak kapela umožnila svým fanouškům celé své první album na svém webu streamovat.

Po celá léta již Simple Plan hlásají, jakými průkopníky vlogování na počátcích internetu byli. A my jim musíme dát za pravdu. Již od roku 2001 Patrick na SimplePlan.com publikoval krátké klipy kapely – nejčastěji ze zákulisí, přičemž většina z nich se nakonec objevila i na DVD ‚A Big Package For You‘, a o je jistě velmi pozoruhodné. Již brzy se na některé (dlouho) neviděné staré vlogy můžete těšit v dalším speciálním No Pads speciálu!

Další věcí, která se příliš od počátků Simple Plan nezměnila, je jejich propojení s fanoušky a podpora jejich vlastního zapojení. Velmi často se stávalo, že Patrick žádal fanoušky o jejich vlastní názor na novou hudbu, či na to, jestli je nové album SP dostupné v jejich oblasti. Dalším ze způsobů, jakým se Simple Plan snažili zapojovat fanoušky do dění okolo kapely, byly pozvánky na speciální akce, kterých se mohli sami zúčastnit. Například na jaře roku 2002 Pat publikoval výzvu pro fanoušky z okolí Toronta, aby se přišli zúčastnit natáčení videoklipu k písni ‚I’d Do Anything‘. Níže si tuto Patovu výzvu pro komparz můžete přečíst a pod ní pak naleznete také finální poděkování kapely všem zúčastněným:

„Extra Extra !!! Simple Plan natáčejí videoklip k písni „I’d Do Anything“ a chtějí, abyste se jej zúčastnili i VY. Klip se bude točit v Torontu TUTO SOBOTU, 8. června v 15 hodin. Kdokoliv starší 15 let je vítán – a zahraje si v novém videu SP!! Bude tam scéna s vystoupením kapely, takže se prosím oblékněte jako byste šli na koncert… Natáčení bude trvat asi pět až šest hodin, ale moc si to všichni užijeme!“
– Patrick Langlois –

„Ahoj všichni!! Jen jsme chtěli využít této příležitosti a říct velké „díky“ všem, kteří se ukázali na našem sobotním natáčení nového klipu. Byli jste naprosto senzační!! Vaše herecké vystoupení bylo skvělé!! Vypadalo to tak realisticky a dali jste nám tohlik energie, abychom mohli pokračovat celý den a noc. A speciální díky patří všem, co zůstali až do konce.. děkujeme, děkujeme, děkujeme!!!! Nemáte ani tušení, jak vděční jsme!! Nemůžeme se dočkat, až ten klip uvidíte v televizi. Brzy se uvidíme.“

– Pierre, Seb, David, Chuck a Jeff –

Jak můžete vidět z poslední citace, nebyl to jen Patrick, kdo fanoušky dennodenně aktualizoval ohledně všech záležitostí okolo Simple Plan: členové kapely byli do oficiálních stránek také silně zapojeni. Nejen, že měli na webu veřejně dostupné své e-mailové adresy, kam jim fanoušci mohli napsat, ale dokonce sami publikovali vlastní blogové příspěvky z turné (podobné pozdějším blogům na MySpace). Díky nim opět napomáhali zvyšovat úroveň autentičnosti vztahu se svými fanoušky. V článcích z let 2001 a 2002 se mi podařilo najít příspěvky od každého ze členů SP, takže si nyní můžete níže připomenout, jak takové Pierrovy, Jeffovy, Chuckovy, Sebovy a Davidovy blogy vypadaly:

Deník z turné (21. září 2001)

„Ahoj, tak jak je? Tady je Chuck. Doufám, že si všichni náležitě užíváte léta a nejste naštvaní z toho, že musíte být zpátky ve škole. My jsme zažili skvělé léto… Měli jsme možnost hrát skvělé koncerty na Van’s Warped Tour, Edge Festu II, Sno-Jamu a dalších koncerty s American Hi-Fi. Viděli jsme kapely jako Blink-182, The Ataris, New Found Glory, Sum 41, Good Charlotte, Jimmy Eat World, Lagwagon, Pennywise, Homegrown, Reel Big Fish a také naše kamarády z Montrealu: Subb a Planet Smashers.

Myslím si, že nejlepší na všech těchto koncertech je ta neuvěřitelná odezva, které se nám od vás dostává. Vidíme vás skákat nahoru a dolů, podporovat nás a zpívat naše písně. A to ty koncerty udělalo o to lepší. Potkali jsme mnoho nových přátel a moc se těšíme, až se s vámi všemi zase uvidíme. Díky za vše. Jste nejlepší. Opatrujte se.“

– Chuck Comeau –

Deník z turné (23. března 2002)

„Sobota, 23. března… přijeli jsme do Atlantic City asi ve čtyři hodiny ráno. Všichni jsme spali, takže jsme ani neviděli všechna ta světla, kterých je město plné.. ale to nic. Zaparkovali jsme přímo před trumpovým Taj Mahalem a spali jsme až do poledne. Pak jsme pokračovali v tom, co prakticky děláme na tomto turné každý den: nachystali jsme si svoje věci, měli jsme zvukovku a pokusili jsme se sehnat si něco k jídlu… akorát teď jsme byli přímo uprostřed kasína!!! Myslím si, že to bylo jedno z těch největších, co v tomto městě jsou… vážně pozoruhodné. Aréna, ve které jsme hráli byla také hodně velká… a byla navíc vyprodaná, takže než jsme se nadáli, lidi už přicházeli dovnitř. Náš set jsme zahájili ve 21 hodin a aréna byla skoro plná.. bylo tak super hrát pro tak obrovský dav! Show byla skvělá, až na můj obvyklý zmatek s textem….oops! Ne, ale vážně, myslím, že to byl jeden z našich lepších koncertů, co se týče našeho vystoupení. A myslím si, že i diváci si to moc užívali… bylo tam tolik holek!! Tak to asi chodí, když člověk touruje s krasavci, jako jsou kluci z Sugar Ray!! A když už je řeč o SR, ti měli perfektní show jako vždycky. Každý večer jejich koncerty sleduju… a pokaždé jsem z nich paf.

No, a po koncertě jsme chvíli pobyli s fanoušky a navázali několik nových přátelství… lidi tady jsou fakt super!! Pak jsme šli s klukama ze SR do kasína, dali si pár drinků a pak jsme šli do klubu, který se jmenoval Casbah….A pak si toho už moc nepamatuju…..ne, dělám si srandu!!! Casbah byl super… byli jsme s klukama ze SR a s několika fanoušky z koncertu a do postele jsme šli až asi v 5 ráno… díky bohu, že máme dneska den volna!! No, nicméně, to byl náš den v Atlantic city… rozhodně jsme si ho užili!“

– Pierre Bouvier –

Deník z turné (23. dubna 2002)

„Ahoj všichni, jak je? Jsme zpátky na turné s Sugar Ray a je to fakt hrozně dobrý pocit opět s těmito kluky hrá! Když jsme dojeli do Decatur, v Illinois, počasí bylo skvělé a všichni z Sugar Ray nás velice vřele přivítali. Trochu jsme s klukama pobyli, přečetli si všechny naše e-maily (vážně si je všechny čteme, říkal jsem vám to!) a pak jsme odehráli svůj koncert. Po něm kluci z Sugar Ray uspořáteli párty ve svém tourbuse a byla to vážně jízda. Měl jsem trochu připito, ale nic šíleného jsem nevyvedl! Další den jsem se probudil a už jsme byli v Trentonu, v New Jersey. Odehráli jsme tu noc celkem dobrou show a bylo super si pak s vámi lidi po koncertě povídat. Potkali jsme ten večer spoustu super nových lidí a šli jsme do postele hodně pozdě v noci, protože jsme chtěli strávit víc času se všemi našimi novými přáteli.

V Richmondu, ve Virginii jsme hráli koncert pod širým nebem a bylo to úžasné. Počasí nebylo nejlepší, ale alespoň nepršelo, když jsme byli na pódiu. Bylo skvělé vidět tolik lidí s vlastnoručně vyráběnými tričky Simple Plan, a taky to, jak všichni už znali naše písně nazpaměť. David se trochu nedbale projížděl s golfovými vozítky a způsobil trochu škody, takže jsme museli odejít o něco dřív, než jsme plánovali. Ale uděláme vše možné pro to, abychom se vrátili co nejdřív.

Když jsme se dostali do Westchesteru, v Pensylvánii, sledoval jsem Pata a Pierra, jak jim řidiči tourbusu Sugar Ray – Billy s Tommym, nakopali zadky v basketbalu. Jak smutná o byla chvíle pro crew Simple paln. Koncert ten večer byl jedním z našich nejlepších. Zněli jsme fakt skvěle. Poté jsem se bavil s Rodneym (kytaristou Sugar Ray) a poslouchali jsme spolu spoustu dobré muziky. Kluci ze Sugar Ray pak na pár dní odjížděli domů, takže jsme nejdřív pár hodin vzlykali, a pak jsme kluky opustili a vydali se do Philly, kde právě teď jsme. Máme teď pár dní volna a já už se nemůžu dočkat, až zase začneme hrát. Doufám, že vás uvidím na našem dalším koncertě. Opatrujte se.“

– Jeff Stinco –

Deník z turné (4. května 2002)

„Čau lidi!!! Jak se vede!

Jsem teď v hotelovém pokoji, a napadlo mě, že bych se s vámi mohl i já podělit o nějaké zážitky z turné. Nejprve bych chtěl říct, jak neskutečné mi pořád přijde, že tourujeme s Sugar Ray a myslím si, že je to opravdu velká pocta… takže bude velmi smutné, až budeme muset dát tomuto turné sbohem, protože to byla opravdu zábava a potkali jsme spoustu skvělých lidí, jako třeba vás, takže moc díky za to, že jste k nám tak milí!!!

Navíc, jsem měl jeden večer možnost hrát na bicí během „Every Morning“! Vám to možná nepřijde jako nic převratného, ale pro mě to byl splněný sen.. chybí mi hrát na bicí, takže tohle byla nejlepší příležitost, jak se do toho zase dostat!!! Někdy si mě Mark taky pozve na pódium, abych zazpíval během „Someday“, takže jak můžete vidět, opravdu si to tu užívám, ale nemůžu se dočkat, až pojedeme do Evropy, a o to víc, až zahájíme Pop Disaster tour s mými největšími hrdiny: Green Day a Blink 182 a jsem nadšený z toho, že uvidím Saves the Day – viděl jsem je nedávno hrát s Weezer a fakt jsem si to moc užil!!!

Tak zase příště, uvidíme se na další show!!!
S láskou,“

– David Desrosiers –

Deník z turné (13. června 2002)

„Ahoj všichni! Máme tu 13. červen a to znamená den volna z pop disaster tour. Všera jsme odehráli koncert s našimi kamarády z blink 182 a green day. Předtím jsme měli několik dnů volna, takže jsme zahráli v Montrealu na mé narozeniny!!! Ten koncert byl naprosto šílenej a hodně fanoušků vyšlo na pódium. Již brzy zveřejníme video, kde to všechno uvidíte. Dva dny poté jsme už byli v Torontu na pop disaster tour a bylo to šílené snad ještě víc. Chtěl bych moc poděkovat všem fanouškům, kteří přišli, moc jsme si to užili. Pak jsme natáčeli klip, a za to vám nikdy nebudeme moci dostatečně poděkovat. Pak jsme byli v Buffalu, v NY, kde jsme hráli se 4 kapelami všetně rufio a strung out. A řeknu vám, David poskakoval naprosto všude kolem, protože strung out je jedna z jeho nejoblíbenějších kapel. A já jsem z toho byl taky hodně nadšený, protože jsem měl příležitost se s nimi pobavit a zjistil jsem, jak skvělí kluci to jsou. Máme poslední dobou tolik věcí na práci – je to tak super!!!

Omlouvám se, že jsem nestihl odpovědět na tolik e-mailů. Ale nepřestávejte nám psát! Miluju si ty e-maily číst! Dneska máme den volna a dnes večer nás čeká párty ke konci turné. O tom všem vám řeknu příště.

Opatrujte se a uvidíme se na dalším koncertě.“

– Seb Lefebvre –

Je skutečně na výsost obdivuhodné, jak dobře zvládnutý online marketing měli Simple Plan ve svých počátcích, které můžeme spojit i s počátky masivního rozšíření internetu. Ať už se jednalo o aktivní komunikaci s fanoušky, rychlé aktualizace na webu, či spousty zajímavého obsahu včetně fotografií a videí, kapela měla vše zmáknuto na jedničku. V dnešní době sice žezlo oficiálních stránek převzaly spíše sociální sítě – i v dnešní době však z Instagramu či Twitteru Simple Plan můžeme vidět velmi podobné tendence, které kapela od svých počátků neztratila. E-maily nahradily odpovědi na Twitteru, fotografie pak aktualizace na Instagramu, ale v zásadě se jejich strategie nezměnila – i nadále se SP daří být jednou z nejvíce přístupných kapel.