Pierre o odkazu Warped Tour a jeho vzpomínkách na toto turné v novém rozhovoru

Za necelé dva týdny odstartuje v USA poslední ročník největšího festivalového turné alternativní hudební scény – ano, Warped Tour za sebou toto léto oficiálně zavře dveře, ale než tak učiní, umožní tisícům hudebních nadšenců naposledy prožít ten pravý Warped zážitek. A jako druhá nejčastější kapela na line-upu tohoto turné, Simple Plan samozřejmě nemohli nevyužít této poslední příležitosti a na poslední Warped Tour toto léto zahrají v celém jejím rozsahu.

S ohledem na tuto skutečnost server Setlist.fm požádal Pierra, aby pro ně zodpověděl několik otázek ohledně toho, co pro něj a jeho kapelu Warped znamenala, a jaké nejlepší vzpomínky na ní má. Domnívám se, že celý rozhovor stojí za přečtení, a proto vám jej níže nabízím v českém překladu v celém jeho rozsahu:

Jaká je tvoje první vzpomínka na Warped Tour z pohledu fanouška? Na jaké kapely ses tehdy šel podívat? Které kapely jsi tam objevil?

Má první zkušenost s Warped Tour pochází z Montrealu z roku 1996 s mou předchozí kapelou Reset. Pamatuju si to ráno, když nám náš manažer hodně brzy zavolal a říká: „Kluci! Okamžitě se dostavte na Warped! Jste první kapelou na jednou z menších pódií, hned co se otevřou brány festivalu! Ale musíte být na pódiu do 2 hodin!!“ Takže jsme se tam okamžitě vydali a nachystali si naše hudební náčiní co nejrychleji jsme mohli. Náš set pak začal jen co se lidi prodrali bránami dovnitř. Bylo to úžasné! Naše kapela měla v oblasti Montrealu celkem dobré jméno, a tak nás tou dobou znalo už hodně místních lidí. Díky tomu za námi z pódiu hned mnoho z nich přiběhlo a najednou jsme hráli pro obrovské publikum. Byla to pro nás velice spontánní akce. Když jsme skončili, zůstali jsme ještě, abychom viděli hrát také několik z našich nejoblíbenějších kapel.

A i po dalších několik let jsem vždycky moc rád zašel na Warped Tour. Vzpomínám si na to, když jsem viděl Blink 182, Face to Face a No Use for a Name. Navždy jedny z mých nejoblíbenějších kapel.

Jaká byla potom tvoje první zkušenost, když jsi na Warped Tour hrál? Jak bys porovnal svá očekávání a realitu?

Když jsme na Warped hráli o něco později jako Simple Plan, byla to pro nás neuvěřitelná zkušenost. Opravdu nám to umožnilo propojit se s naší novou a stále se rozrůstající fanouškovskou základnou. Doslova jsem chodili kolem s discmanem a pouštěli jsme lidem naší hudbu a říkali jim, že o něco později budeme hrát na pódiu, tak aby se na nás přišli podívat. Seděli jsme u našeho stánku s merchem celý den a potkávali se s lidmi, prodávali naše trička a dělali jsme, co jsme mohli, abychom získali pozornost těchto lidí. Takhle jsme začínali a milovali jsme každou minutu. Vzpomínám si, jak jsme hrávali na menším vedlejším pódiu a každý den jsme měli větší a větší publikum – a to až do té doby, než stage manager řekl Kevinu Lymanovi, aby nás posunul na větší pódium, protože se k tomu malému už naše stle rostoucí publikum nemohlo vejít. Byly to pro nás, jako mladé kluky, úžasné časy.

Podělíš se s námi o nějakou konkrétní vzpomínku na Warped?

Jedním z mých nejoblíbenějších vzpomínek na Warped bylo jedno léto sledovat Thrice ze strany pódia. Bylo to přesně poté, co jim vyšlo „The Artist in the Ambulance“ a ta deska mi naprosto učarovala. Hrozně se mi líbilo, jak dokázali křičet! A to i přesto, že tento styl hudby běžně nevyhledávám. Měli skvělý set a publikum bylo naprosto šílené! Pořád si to dokážu v hlavě vybavit. Pak si také vzpomínám na jedno léto, kdy jsme si s Davidem vypůjčili dvě mini-motorky a vzali je s sebou na turné. To bylo skvělé léto. Pokaždé, když byl areál Warped uprostřed nějakého pole jsme hledali různé malé cestičky, po kterých jsme mohli jezdit. Byl to skvělý způsob, jak se dostat k pódiu a ke cateringu o dost rychleji. Skvělé vzpomínky!

Která z vašich písní je podle tebe nejlepší pro festivalové publikum?

Myslím si, že jich máme hned několik, ale písní, která vždycky naše publikum dostane do varu je rozhodně ‚Jump‘. Nikdy nebyla singlem a ani není jednou z našich nejznámějších písní, ale díky jejímu textu (I just wanna jump) a díky tomu, že byla nahrána v naprosto perfektní rychlosti právě pro skákání nahoru a dolů, vždycky vidíme moře fanoušků, jak toho synchronizovaně využívají. A to je vždycky úžasné vidět! Tisíce fanoušků skákajících nahoru a dolů v tom samém rytmu tě prostě nikdy neomrzí.

Jakou nejdůležitější lekci ti dalo to, že jsi mohl být součástí Warped Tour?

Naučilo nás to nehrát si na někoho, kým nejsme a nehrát si na hvězdičky – ať už je tvoje kapela jakkoliv úspěšná. Naučilo nás to těžce pracovat a vážit si každého fanouška, kterého získáme. Naučilo nás to být skromými a také respektovat těžce pracující kapely, které si zaslouží respekt, i přesto, že jejich hudbu neposloucháš. Každý hraje na Warped Tour 30-minutový set. Každému je přiřazen náhodný čas. Každý čeká ve frontě na jídlo. Každý je si na Warped Tour roven. A to je vždycky velmi povzbudivé vidět a zažít to.

Jaký je tvůj názor na to, že Warped Tour letošním ročníkem končí?

Bude to rozhodně velmi obtížně říct Warped Tour sbohem. Je velká škoda, že nové kapely nebudou mít takovéto místo k tomu, aby rozvinuli svůj um a našli si více fanoušků, jak se to podařilo nám. Je to naprosto úžasná zkušenost pro mladou kapelu, když může na 5-6 týdnů naskočit do dodávky a prostě si to užít. Hrát koncerty v různých podmínkách, ale užívat si to a dělat něco jiného, co s tebou zůstane už navždy.

Warped pomohla naší kapele se ustanovit jako kapela a také jako lidé. Díky ní se nám dostalo pocitu, že někam patříme, a ukázala nám, co je důležité. Jistým způsobem věřím, že Warped Tour bude žít dál. Možná bude jednoho dne punk rocková, pop punková nebo prostě rocková scéna dostatečně zdravá na to, aby si takto obtížné turné obhájila. Ale nemám příliš strach. Vím, že Warped Tour je v naší hudební scéně až příliš zarytá na to, aby jen tak zmizela. A abych řekl pravdu, tak pop punk, hardcore, punk rock, alternativní hudba, nebo jak jen to chcete nazvat, je stále velmi silným hudebním žánrem a nemyslím si, že jen tak zmizí.

A rád bych na závěr dodal ještě několik děkovných slov. Díky Kevinovi a všem lidem, kteří Warped Tour vytvořili. Moc díky crew na Warped za to, jak tvrdě pracovali, aby se o tisíce z nás každý rok na turné postarali. Moc díky za to, že Warped Tour dala kapelám prostor k tomu, aby rostly. Místo, kde jsme nalezli sami sebe, a také kam jsme mohli vzít své sny a učinili z nich skutečnost. Warped měla skutečně neskutečný vliv na mou generaci a i na ty ostatní, a nikdy se na ni nezapomene.

– Pierre Bouvier –