Tipy & triky: Jak rozpoznat falešný účet?

POZNÁMKA OD SIMPLEPLAN.CZ: Od 22.1.2015 účet „@SimplePlan“ na Instagramu skutečně náleží kapele Simple Plan. Jedná se tedy již o oficiální účet. Seznam všech oficiálních odkazů najdete zde.

Zapojení Simple Plan do online sociálních sítí je jedním z důvodů, proč se této kapele vždy dařilo zachovat si se svými fanoušky tak skvělý a blízký vztah. Ale někteří fanoušci se po čase setkávají s problémem, kdy nemohou určit, zda jistý profil na některé ze sociálních sítí skutečně patří členům Simple Plan, nebo jestli jde jenom o jeden z hromady dalších falešných účtů.

Protože se mi stalo již několikrát, že jsem viděla, jak fanoušci komunikují s různými pochybnými účty a skutečně se domnívají, že jde o členy kapely, rozhodla jsem se dát dohromady takového malého průvodce, který by vám mohl pomoci příště, až zas jednou budete v podobné situaci, kdy si nebudete jistí, jestli je daný účet skutečně Pierrův, Chuckův, Jeffův, Sebův nebo Davidův.

1. Důvěřuj, ale prověřuj!

Většina umělců v dnešní době má alespoň jeden primární oficiální zdroj na internetu – svou oficiální stránku. Takže ještě předtím, než začnete followovat nebo interagovat s někým z kapely na jakékoliv síti, ujistěte se o tom, že to jsou skutečně oni skrze jejich oficiální stránku – takovéto stránky většinou nabízí seznam dalších oficiálních odkazů – například k YouTube kanálu kapely, jejich profilu na Facebooku, Twitteru atd.

Se Simple Plan je to velmi jednoduché – i přesto, že jejich oficiální stránka přímo neodkazuje na profily jednotlivých členů na Twitteru, odkazuje na oficiální Twitter celé kapely – @simpleplan – který retweetuje každý status, který členové zveřejní na svých jednotlivých profilech na Twitteru, takže je velmi snadno můžete objevit. Názvy jejich individuálních účtů na Twitteru jsou velmi snadno zapamatovatelné – vždy obsahují jméno a příjmení daného člena – např. @seblefebvre.

A když už je řeč o Twitteru – úplně nejsnadnějším způsobem, jak rozeznat oficální profil nějaké slavné osobnosti na Twitteru je porozhlédnout se po tzv. „verified button“ / „symbolu ověření“ [ten má vzhled malého modrého puntíku s bílým znakem fajfky uprostřed], který je umístěn hned vedle jména na jejich profilu. Verifikační proces, který Twitter k určení pravých a oficiálních profilů používá, je velmi komplikovaný a může zabrat velmi dlouhou dobu – například Pierre byl úplně posledním členem Simple Plan, kterému byl tento symbol přidělen – a to až letos. V současné chvíli jsou tak všichni členové Simple Plan Twitterem oficiálně ověření.


ukázka Sebastienova oficiálního profilu na Twitteru, který obsahuje i symbol ověření

I přesto se ale i tyto ověřující symboly některými lidmi falšují – a to tak, že obrázek tohoto symbolu umístí na svůj header, čímž docílí na první pohled stejného vzhledu jako mají skutečně ověřené profily. To sice vypadá jako chytrý nápad, ale velmi snadno prokouknutelný – jestliže si nejste jisti ani ověřujícím symbolem, existuje velmi snadný způsob jak zjistit, jestli se jedná o skutečný profile nebo ne – stačí na symbol umístit myš a pokud se jedná o ověřený účet, vedle symbolu se objeví poznámka s nápisem „verified account“ („ověřený účet“).

2. Sleduj, co publikují!

Naneštěstí další média nemají podobně jednoduchý způsob, jak zjistit, že se jedná o falešný účet. Takže s Facebookem, Instagramem a dalšími sítěmi musíte být o to více obezřetní.

Jedna věc je jistá – kromě oficiálního Facebooku pro kapelu, profilu pro Sebovu hudbu a Man Of The Hour, nejsou (a s největší pravděpodobností nikdy nebudou) žádné další profily členů SP na Facebooku otevřené pro fanoušky. Takže pokud máte v přátelích „Pierra Bouviera“, s největší pravděpodobností to není on. Kluci si své soukromí snaží chránit.

I přesto, že na Facebook ani Instagram nedisponují žádnými ověřujícími symboly, falešné profily se na těchto sítích dají poznat i jinak – stačí jen pozorně sledovat, jakým způsobem tyto profily updatují své stavy, jaký tón a způsob vyjadřování používají – a jestli tento tón koreluje s tím, na jaký jsme od nich zvyklí. Během času jste již jistě měli mnoho příležitostí zjistit, jak se kluci vyjadřují a jak ne, takže uvidíte někoho, jak velmi „fanynkovsky“ vyšiluje, můžete si být jisti, že to asi není Jeff.

To samé platí pro fotografie. U oficiální profilů platí nepsané pravidlo, že by měli publikovat o věcech, které nenajdete nikde jinde – například právě co se týče fotek a videí. Ve skutečnosti by tyto záležitosti (především co se týče fotek ze svého života) měli publikovat jako první [existují ale výjimky]. Takže pokud uvidíte někoho, kdo tvrdí, že je jeden z kluků publikovat velmi obecné snímky, které jsou k dostání na první stránce vyhledávání na Googlu, radši buďte na pozoru.

Pojďme si vzít jako příklad (v současné době) falešný účet „SimplePlan“ na Instagramu – tomu se během posledních několika měsíců podařilo přesvědčit tisíce lidí, že se jedná o oficiální profil, spravovaný samotnými kluky. Proč? Pravděpodobně proto, že se jeho autorovi/autorce podařilo ukořistit oficálně-znějící název profilu, a také proto, že i poté účet používal/a a fanouškům odpovídal/a jménem Simple Plan. Ale i přesto, že má profil „oficiální“ jméno, ještě neznamená, že skutečně oficiální je. Tady je například seznam věcí, které o tomto konkrétním Instagramu vypovídají jako o falešném:


ukázka špatné gramatiky použité na falešném profilu „SimplePlan“ na Instagramu

  • nikdy nezveřejňuje nové snímky kapely – fotky na tomto profilu jsou buď ze starých photoshootů nebo byly předem publikovány na oficiálním Instagramech jednotlivých členů kapely
  • taguje fotky
  • obrázky jsou buď editovány – a to nejen typickým „vintage“ stylem, jaký známe z Instagramu, ale často také využivím Malování [a věřte mi, pokud by Simple Plan zveřejňovali editované fotky – např. s přidaným textem – vypadaly by o hodně víc profesionálně] – nebo „vypůjčené“ z Tumblru
  • používá špatnou gramatiku
  • maže některé komentáře fanoušků, kteří oznamují, že se jedná o falešný účet
  • a nakonec: žádný oficiální účet/stránka Simple Plan na tento Instagram neodkazuje

Co se týče tohoto účtu – Simple Plan se v současné době snaží o zkontaktování osoby, která jej („SimplePlan“ na Instagramu) spravuje, aby toto jméno mohli získat zpátky a mohli jej skutečně využívat pro účely kapely. Takže pokud jste to vy, nebo víte o tom, kdo tento účet vede, prosím kontaktujte jejich management – Coalition Entertainment.

3. Ptej se ostatních!

Jestliže jste už prošli všemi výše zmíněnými radami a jste stále skeptičtí ohledně nějakého účtu, vždycky se na jeho opravdovost můžete zeptat dalších fanoušků, nebo ještě lépe – nějakého již potvzeného účtu.

U Simple Plan je to tak, že kluci na Twitteru odpovídají fanouškům velmi často – dokonce je to snad jediná síť, kde tak skutečně činí, takže se vždycky můžete zeptat kluků osobně. Samozřejmě problém je, že získat takovou odpověď může zabrat nějaký ten čas, protože kluci od fanoušků dostávají tisícovky zpráv denně, takže když se jedná o něco takového jako je zjištění pravosti profilu na internetu, vždycky se můžete spolehnout na jejich management – Coalition Entertainment – a zeptat se Jocelyn, která má na starosti vše, co se týká online komunikace. Najdete jí zde: @CoalitionMUS.

Ale pokud chcete maličkou radu, na SimplePlan.cz najdete aktualizovaný seznam všech současných oficiálních profilů Simple Plan. Naleznete jej zde (nebo potom kdykoliv kliknutím na sekci „Internet“ v hlavní navigaci).

Doufám, že vám alespoň některé z výše uvedených rad byly trochu užitečné, a snad se v budoucnosti již nenecháte napálit falešnými účty. Jen si pamatujte: pečlivě si prověřte každého, s kým na internetu komunikujete. Nechci znít jako vaši rodiče, ale nikdy nevíte, kdo může stát za tou druhou obrazovkou… vždycky to může být třeba pes.