Fanouškovské komunity Simple Plan

Jednou z nejzajímavějších věcí o Simple Plan je fakt, že si od svých úplných počátků vždy zakládali na kontaktu se svými fanoušky a vždy se jim snažili nabídnout nějaký prostor, kde se mohli seznámit a komunikovat s dalšími fanoušky. Fanoušci Simple Plan během času získali mnoho jmen a také se seskupili (nebo byli seskupeni) hned do několika více-či-méně uzavřených komunit.

Invasion Crew

Pokud jste relativně novým fanouškem Simple Plan, pravděpodobně vám název úplně prvního oficiálního street teamu Simple Plan – Invasion Crew, nic neříká. Tato oficální fanouškovská komunita byla vytvořena skrz server Fanscape (fanscape.com/simpleplan) v únoru 2002 a obsahovala informace o kapele, fotky a především pak také fórum, které dalo fanouškům Simple Plan příležitost sdílet své poznámky a otázky o Simple Plan s ostatními fanoušky.

Video publikované Simple Plan pro členy Invasion Crew v roce 2002

Původní Invasion Crew na Fanscape fungovalo přibližně do roku 2008, kdy se kapela rozhodla spustit svůj street team na jiné platformě – na serveru Ning.com (simpleplan.ning.com). Tato stránka umožnila fanoušků využít lepšího systému diskuzního fóra a dokonce si i vytvořit své vlastní profily, sdílet obrázky atd. Druhá verze Invasion Crew byla dostupná do roku 2011, kdy nový design SimplePlan.com nabídl fanouškům interaktivní sekce – a především interaktivní fórum. Registrace do Invasion Crew (jak původní tak druhé) byla vždy zdarma – a to jako protějšek nově vytvořeného (placeného) oficiálního fanklubu SP Crew.

I přesto, že fórum/komunitní sekce SimplePlan.com od roku 2011 nabízí velmi podobné záležitosti jako komunita Ning, název „Invasion Crew“ od dob Ning nebyl užit pro žádnou jinou oficiální komunitu Simple Plan.

Původní Invasion Crew na Fanscape: 2002-2008 (vlevo) a Invasion Crew na Ning.com: 2008-2011 (vpravo)

SP Crew

S příchodem třetího studiového alba chtěli Simple Plan zahájit provoz svého oficiálního fanklubu. Na konci roku 2007 zahájili soutěž, v rámci které fanoušci zasílali své nápady na název tohoto fanklubu, který byl oznámen v lednu 2008 a „SP Crew“ bylo na světě (spcrewofficial.com). Název „SP Crew“, zvolený fanoušky, nadále zachovával slovo „crew“, které dodnes připomíná tradici původního Invasion Crew.

Fanklub Simple Plan se stal spíše uzavřenou komunitou fanoušků – díky placenému členství: 25 dolarů + poštovné za rok – který nabízí exkluzivní obsah (videozprávy od kapely, soutěže, soundcheck party atd.) a samozřejmě i diskuzní fóra.

Původní design SP Crew z roku 2008 (vlevo) a obnovený design SP Crew z roku 2012 (vpravo)

Video propagující SP Crew zveřejněné v roce 2012

Astronauti

Zatímco výše zmíněné komunity měly každá svou online platformu, na které se realizovaly, Astronauti tuto možnost nikdy neměli – a spíše se shlukují na různých sociálních sítích. Název „Astronauti“ vznikl z otevřené internetové diskuze mezi fanoušky (ve které hledali vhodný název pro fanoušky Simple Plan – podobně jako má třeba Lady Gaga své „Monsters“), která ukázala, že se velká většina z nich dokáže ztotožnit právě s názvem stejně-zvané písně z alba Get Your Heart On!.

V této písni, je astronaut metaforou pro člověka, který se cítí osamocen, a který zoufale hledá někoho, kdo by mu porozuměl. Po mnoho let posluchači Simple Plan tvrdí, že se jedná o kapelu, s jejichž písněmi se dá velmi snadno ztotožnit, neboť píší o věcech, které zažívá každý – a to především o pocitech neporozumění a neschopnosti zapadnout mezi ostatní. To je také jeden z důvodů proč se název „Astronauti“ tak ujal a dokonce i samotní členové kapely jej uznávají a často své fanoušky nazývají Astronauty.