No Pads speciál #4: Nejhranější album Simple Plan v TV & filmu

V roce 2017, slaví Simple Plan 15 let od vydání svého debutového alba No Pads, No Helmets… Just Balls speciálním celosvětovým výročním NPNHJB turné [všechna nadcházející koncertní data najdete v naší sekci Turné!].

No Pads turné se vrací již v srpnu, a aby vás SimplePlan.cz ještě trochu více nabudilo, mám pro vás připravený „No Pads speciál“ – aneb sérii článků, které vám dají nahlédnout o něco víc do éry No Pads prostřednictvím možná i dosud neviděných, či neslyšených flashbacků. Máte se na co těšit!

[No Pads speciál #1] | [No Pads speciál #2 | [No Pads speciál #3]

Říká se, že žádná předchozí filmová éra nevyprodukovala tolik filmů zaměřených na teenagery – především komedií a romantických komedií – jako tomu bylo v prvním desetiletí 21. století. Nejenže tyto filmy pomohly ke slávě mladým hercům a herečkám, jako dvojčatům Olsenovým, či Lindsay Lohan – byly také velmi nápomocné k popularizaci nových kapel skrze své soundtracky, obzvlášť pak kapel ze zrovna začínající pop-punkové scény. Kdybychom se poohlédli za filmy z tohoto období, měli bychom asi problém najít jeden jediný, ve kterém by se neobjevila píseň alespoň jedné z našich oblíbených kapel. A o to větší to byl v té době důvod, proč se na ně podívat.

Tematika písní prvního alba Simple Plan se točí okolo náctiletých problémů, nepochopení ze strany rodičů, zlomeného srdce a dalších typicky adolescentních témat, se kterými se dokáže ztotožnit každý, hned jakmile se dostane do škatulky „náctiletých“. Není divu, že filmoví producenti považovali tyto písně za ideální pro teenagerské komedie, které se ve své podstatě zabývají velmi podobnými tématy. Asi vás tedy nepřekvapí, že písně z No Pads, No Helmets… Just Balls jsou i dnes těmi nejhranějšími písněmi Simple Plan v televizních a filmových soundtracích – objevily se alespoň ve 14 filmech a epizodách TV seriálů. Žádné další z jejich alb nedosáhlo ve vysílání takového uznání, jako jejich debutové album.

Celý seznam filmů a TV seriálů, ve kterých se Simple Plan v průběhu let objevili samozřejmě najdete v sekci Soundtracky na SimplePlan.cz. Dnes se ale v tomto článku zaměříme pouze na písně z alba No Pads.

Scooby-Doo, Scooby-Doo… a zase jenom Scooby-Doo

Ze všech filmů a seriálů, ve kterých byla použita hudba Simple Plan, nevyniká nic víc, než franšíza Scooby-Doo. Většina z nás si asi hned vybaví úvodní znělku ‚What’s New Scooby-Doo?‘ z animovaného seriálu ‚Co je nového, Scooby-Doo?‘ (2002), která je i v dnešní době pravděpodobně jednou z nejznámějších písní Simple Plan, ač mnoho lidí neví, že za ní stojí právě oni. V seriálu se však neobjevila pouze tato píseň – v různých epizodách mohou fanoušci najít písně jako ‚The Worst Day Ever‘, ‚I’d Do Anything‘, nebo ‚You Don’t Mean Anything‘. První dvě pak přímo v epizodě ‚Simple Plan a neviditelný šílenec‘, která mimo jiné obsahuje také členy Simple Plan jako animované postavičky, které jsou zapojeny do příběhu epizody. Písně Simple Plan se ale neobjevovaly pouze v TV seriálu Scooby-Doo, ale také v jeho hraných filmech! ‚Grow Up‘ se objevilo na soundtracku filmu ‚Scooby Doo‘ (2002) a v jeho pokračování ‚Scooby-Doo 2: Nespoutané příšery‘ (2004) pak najdeme ‚Don’t Wanna Think About You‘. Premiéra druhého filmu je také součástí zápletky videoklipu k této písni.


Epizoda seriálu Co je nového, Scooby-Doo? – Simple Plan a neviditelný šílenec (2002) s animovanými členy Simple Plan

I’m Just A Kid kolem a kolem

Ale která píseň Simple Plan byla v televizi a filmu použita nejčastěji? Pokud se nad tím zamyslíte, tak není tak těžké na to přijít. Filmy pro teenagery a Simple Plan – už jen to nám napovídá, že píseň s názvem ‚I’m Just A Kid‘ musí být na tomto seznamu v popředí. A taky že ano – celkově byl první single Simple Plan použit alespoň ve třech filmech (Z nuly hrdinou, Skřípění a Dvanáct do tuctu) a v jednom seriálu (Ned’s Declassified School Survival Guide). Byl to také první zmíněný film Z nuly hrdinou, kterému ‚I’m Just A Kid‘ vděčí za velkou část své popularity. A nejenže se tato píseň objevila v tomto filmu, někteří herci ze Z nuly hrdinou, jako DJ Qualls nebo Eliza Dushku si zahráli také v samotném videoklipu k ‚I’m Just A Kid‘.

I dalším singlům Simple Plan z jejich No Pads alba se dostalo soundtrackové pocty – ‚I’d Do Anything‘ naleznete v ‚Žábě k zulíbání‘ a o trochu jinačí verzi této písně pak také jako úvodní znělku druhé série seriálu ‚Maybe It’s Me‘. Píseň ‚Perfect‘ naopak zaznamenáváme pouze v jednom filmu – romantické komedii s Lindsay Lohan – ‚Zpověď královny střední školy‘.

Ne-singly a bonusovky na televizních vlnách

Nebyly to však pouze populární singly Simple Plan, kterým se podařilo objevit se ve filmu. Na soundtracích najdeme i některé méně známé No Pads písně. ‚The Worst Day Ever‘ se například objevil v soundtracku (jinak plném dalších pop-punkových klasic) k filmu Zloději času (2002) a ‚When I’m With You‘ bylo jednou z písní, ke které jste si mohli prozpěvovat v jedné z epizod seriálu Smallville z roku 2002 (tento seriál v pozdějších letech zahrál také dvě další písně Simple Plan, tentokrát však ze SNGA éry).

I přesto, že se nejednalo o singly, stále jsou to písně, které se reálně vyskytovaly na albu No Pads, a proto jejich prezence v médiích nemusí být zas takovým překvapením. Ale co takové b-sides? Ty na oficiálním tracklistu alba nenajdete, resp. pokud se budete snažit, tak leda tak na speciálních edicích. Takže… měly tyto písně kdy možnost ukázat se světu? Odpověď je ano, samozřejmě!

V jednom ze starších filmů Scarlett Johansson a Chrise Evanse – Perfektní skóre (2004) najdeme b-side Simple Plan ‚Crash And Burn‘ a vánoční ‚My Christmas List‘ pak objevíme jak jinak než ve vánoční komedii Malí rošťáci (2006). Nejvíce populárním vystoupením b-side Simple Plan je však rozhodně ‚Vacation‘ ve filmu Mary-Kate a Ashley Olsen Jeden den v New Yorku (2004). Do té doby, než se tato píseň objevila v tomto filmu, ji fanoušci mohli znát jedině ze živých koncertů (kde ji, jak víme z původního No Pads setlistu, na každém z nich hráli) – nikdy však nebyla představena na žádném z alb kapely. Paradoxně je to však právě tato píseň, díky které mnoho dnešních fanoušků Simple Plan vůbec objevilo.


Simple Plan vystupují s písní ‚Vacation‘ ve filmu Jeden den v New Yorku (2004)

Cover songy v populárních filmech

Dokonce i coverům Simple Plan se dostalo publicity hned v několika velmi známých filmech, a to i přesto, že se jednalo o nepůvodní písně. V klasickém marvelovském filmu Fantastická čtyřka (2005) v čele s Jessicou Albou a Chrisem Evansem se objevila Simple Plan verze písně ‚Surrender‘, jinak populární písně původně od kapely Cheap Trick. Podobně si cover od Simple Plan vybrali také tvůrci další filmové klasiky Mezi námi děvčaty (2003) s Lindsay Lohan a Jamie Lee-Curtis – tentokrát však využili poněkud origiálního způsobu použití tohoto coveru. Film zahajuje pomalá nostalgická montáž různých historických vyobrazení matek s dcerami, která jde ruku v ruce s původní verzí písně ‚Happy Together‘ od The Turtles ze 60. let. V momentě kdy se však film dostane do přítomnosti teenagera z 21. století, původní song se změní v rockovější cover od Simple Plan.


Úvodní scéna z filmu Mezi námi děvčaty (2003) obsahující dvě verze ‚Happy Together‘ – od The Turtles a od Simple Plan

Objevili jste Simple Plan díky nějakému filmu? Jaká píseň vás k nim přivedla? Dejte nám vědět v komenářích!