Taking One For The Team

Datum vydání: 19. února 2016
Producent: Howard Benson
Studio: West Valley Studios / Sparky Dark Studio
Skládání písní říjen 2013 – listopad 2015
Nahrávání písní: březen až květen 2015 + dodatečné ‚pop-punk‘ sessions v listopadu 2015
Současný stav: vydáno
Tracklist:
TAKING ONE FOR THE TEAM:
1. Opinion Overload
2. Boom
3. Kiss Me Like Nobody’s Watching
4. Farewell (feat. Jordan Pundik)
5. Singing In The Rain (feat. R. City)
6. Everything Sucks
7. I Refuse
8. I Don’t Wanna Go To Bed (feat. Nelly)
9. Nostalgic
10. Perfectly Perfect
11. I Don’t Wanna Be Sad
12. P.S. I Hate You
13. Problem Child
14. I Dream About You (feat. Juliet Simms)

Fyzická vydání:

Historie:

Simple Plan začali skládat písně pro jejich páté studiové album v říjnu roku 2013. Proces skládání písní, díky kterému vznikl na více jak 80 písní trval více než rok, včetně několika týdnů skladatelské krize Pierra a Chucka, kterou překonali se začátkem roku 2015. Během skládacího procesu spolupracovali Simple Plan s množstvím dalších dodatečných skladatelů a umělců, včetně 3OH!3, Marka Hoppuse a Alexe Gaskartha, Joshe Ramsayho, Johna Feldmanna, Tobyho Gada a dalšími. Nicméně kapela se však nakonec rozhodla na album umístit především písně složené pouze Chuckem a Pierrem bez dodatečných skladatelů.

Fanoušci měli poprvé příležitost uslyšet první ukázku z nové desky Simple Plan, když kapela zahrála akustickou verzi zbrusu nové písně „Boom“ – poprvé v rámci benefiční akce nadace Simple Plan Foundation v listopadu 2014 [video].

V prosinci 2014 začali členové kapely vybírat písně, které nahrají ve studiu. Do nahrávacích studií West Valley studios v Los Angeles Simple Plan konečně vstoupili 1. března a oznámili, že producentem alba bude Howard Benson. Nahrávání trvalo celkem 3 měsíce (až do května 2015).

Další ukázka se objevila díky pořadu Accès illimité v březnu 2015, kdy SP ukázali část demo verze k písni zvané „Everything Sucks“. Zároveň zde kapela také ukázala část písně „Boom“. V červnu 2015 kapela vydala první celou verzi nové písně zvané „Saturday“, která však byla později potvrzena jako pouze tzv. „buzz single“, který měl upoutat pozornost na vydání nového alba SP a kapela ji chápala spíše jako dar fanouškům za jejich trpělivé vyčkávání – píseň se však na finální tracklist alba nedostala. První plnou verzí písně, která se na albu objevila, byla píseň „Boom“, vydaná v srpnu 2015 zároveň se svým videoklipem, a o měsíc později ji následovala „I Don’t Wanna Be Sad“. Obě tyto písně byly také pouhými buzz singly – prvním oficiálním singlem z nové desky se stalo až „I Don’t Wanna Go To Bed“ feat. Nelly v říjnu 2015 se svým videoklipem inspirovaným Pobřežní hlídkou. Tato píseň je zároveň dostupná i ve francouzské verzi.

V průběhu podzimu 2015 si kapela uvědomila, že nové album ještě není zcela dokonalé, a rozhodla se pro několik změn. Proto se také Pierre s Chuckem vrátili zpátky ke skládání čtyřem dodatečných písní, které byly následně nahrány opět ve West Valley studios v L.A. v listopadu 2015.

Název, datum vydání a obal alba „Taking One For The Team“, který byl laděn do sportovního duchu, byl oznámen v listopadu 2015. Tracklist alba kapela oznámila v prosinci 2015, kdy byly také spuštěny předobjednávky.

Singly:
oficiální singly

buzz singly

Styl desky:

Co se týče stylu alba, v květnu Pierre v rozhovoru pro ET Canada prozradil, že by se mělo jednat o „návrat do 70. let“. Zároveň oznámil, že kapela má hotovo (resp. napsáno) asi půlku alba.

V rozhovoru pro Ça Commence Bien v červnu 2014, Pierre řekl, že v procesu skládání písní pro nové album byli inspirováni velkými kapelami ze 60. let. Také dodal, že fanoušci mohou očekávat více „tanečních“ písní (ve smyslu dynamických), ale že celé album se bude skládat z písní rozmanitých stylů.

V lednovém (2015) rozhovoru Chuck Comeau zmínil, že některé z písní, které se na albu objeví, budou pokrývat témata týkající se různých společenských problémů.

Během promo turné k novému albu v listopadu 2015 kapela potvrdila, že se na albu objeví několik experimentálních písní (např.“I Don’t Wanna Go To Bed“), minimálně polovina alba se však bude skládá z písní s jejich tradičním old-school pop-punkovým zvukem, s tím, že několik písní Simple Plan považují dokonce za ty nejvíce rockové, které kdy napsali. Nehledě také na množství balad, které se v tomto mixu také objeví.

Na tvorbě alba se podíleli:

Taking One For The Team:
Producent: Howard Benson
Mixáž: Neal Avrone
Audio inženýr/Mixér: Mike Plotnikoff, Hatsukazu Inagaki
Digitální editing: Paul DeCarli
Programování a keyboard: Lenny Skolnik, Jonny Litten
Featuringy: Jordan Pundik (New Found Glory), Juliet Simms, R. City, Nelly
Dodatečné zadní vokály: Pierre Bouvier, Chuck Comeau, David Desrosiers, Sebastien Lefebvre, Jeff Stinco, Lenny Skolnik, Jonny Litten, Chady Awad, Melanie Fontana, Sidnie Tipton, Myah Langston
Technik na bicí: Gersh
Kytarový technik: Marc VanGool
Pomocní mixéři: Wendell Teague a Chris Bousquet
Dodatečné bicí: Lenny Castro
Dechové nástroje: Miguel Gandelman (saxofon), Mike Eyia (saxofon) a Ludo Louis (trubka)
Fotografie: Adam Elmakias, Chady Awad, Brandon Sloter