Rozhovor SimplePlan.cz s režisérem videoklipu Summer Paradise Randallem „RT!“ Thorne!


Během víkendu jsem měla možnost zeptat se na pár otázek režiséra videoklipu Summer Paradise, Randalla „RT!“ Thorne, který mi na všechny velmi rád přes email odpověděl, za což mu velice děkuji. Další exkluzivní rozhovor SimplePlan.cz, tentokrát s „RT!“ na téma videoklipu „Summer Paradise“, si tedy nyní můžete v českém překladu přečíst zde:

————————————————————————————————————-

Toto bylo podruhé, co jsi se Simple Plan spolupracoval na jejich hudebním videoklipu – poprvé to byl v roce 2008 klip „Save You“. Koncepty obou těchto videoklipů („Save You“ a „Summer Paradise“) jsou velmi odlišné – jeden je spíše vážný a druhý naopak velmi odlehčený – který z nich tě bavilo točit víc?

Obojí to byly skvělé zkušenosti. Je to úžasná skupina kluků, kterým opravdu na jejich videoklipech záleží, což je opravdu příjemné. „Save You“ pro mě bylo velmi důležitým videoklipem protože Pierre tu píseň napsal pro svého bratra, který měl rakovinu a má teta nedlouho předtím právě na rakovinu zemřela. Takže bylo velmi uspokojující vytvořit videoklip, který obsahuje přeživší rakoviny a členy jejich rodin, abychom ukázali, že se této nemoci musíme postavit a bojovat s ní.

„Summer Paradise“ bylo taky velice naplňujícím videem, protože má rodina pochází z Barbadosu a vždycky jsem tam chtěl točit, takže bylo skvělé natáčet v místě, odkud pocházejí mí předkové.

Jak se ti podařilo opět se Simple Plan spolupracovat? Oslovili oni tebe? Proč si myslíš, že chtěli, abys jejich další klip natočil právě ty?

Já s Chuckem jsme přátelé už několik let, od té doby, co jsme dělali na „Save You“ a spolupracovalo se nám tak dobře, že jsme spolu chtěli pracovat znova. Hodně lidí neví, že Chuck se velice zajímá o filmařinu a režírování, takže jsme si po téhle stránce měli hodně co říct. A o několik let poté Seb vydal svůj sólový projekt a Chuck pro něj chtěl natočit videoklip, takže mi zavolal a já mu s tím pomohl. Od té doby jsme zůstali v kontaktu a když kluci nahrávali svou novou desku, Chuck se mi zmínil o této písni a začali jsme spolu mluvit o případném videoklipu a mě napadlo natáčet na Barbadosu.

Simple Plan nahráli dvě verze „Summer Paradise“. Jakou z nich upřednostňuješ ty – s K’Naanem nebo se Seanem Paulem?

Každá z nich má trochu jinou chuť, oba z těch kluků jsou moji kamarádi, ale jelikož jsme natáčeli se Seanem Paulem, tak musím zvolit jeho verzi. Sean do toho klipu přinesl tu pravou ostrovní náladu, což bylo super.

Kdo přišel s konceptem pro videoklip k „Summer Paradise“? Jak moc se vytváření klipu zapojovali amotní členové Simple Plan?

Koncept vzešel z hlav hned několika lidí. Na začátku, když jsme o něm poprvé mluvili s Chuckem, zmínil jsem, že bychom mohli udělat takové „lifestylové“ video, které by ukazovalo „opravdové momenty“ ze života kapely, tedy jinými slovy, by bylo bez nějakého velkého příběhu. Ale během času se ten koncept měnil, protože Chuck a Pierre a kluci se velmi zapojují do všech součástí videa, které chtějí natočit.

Mark Staubach byl režisérem první verze tohoto klipu, která byla natočena v Austrálii. Přijde mi, že i v té barbadosské verzi můžeme vidět mnoho momentů, které jsou podobné těm, které byly natočeny v Austrálii (když kluci blbnou a tak). Pracoval jsi při vytváření tohoto videa i s tou původní verzí jako s inspirací?

Myslím si, že každý z nás byl určitě na stejné vlně co se týče toho, aby toto video ukazovalo „momenty“ nebo „zážitky“, a to ikdyž jsme se o tom poprvé s Chuckem na začátku minulého roku bavili. A pak když byl Mark minulý rok s kluky na turné, natočil svojí vlastní verzi té atmosféry v Austrálii. Takže pak, když jsme natáčeli na Barbadosu, rozhodli jsme se spolupracovat, protože jsme se shodovali v tom, jak chceme, aby výsledný produkt vypadal. Rozhodně jsme chtěli zachytit tu zábavnou atmosféru, kterou on zachytil na turné s kluky, ale také jsme chtěli, aby tato verze vypadala spíše tak, že je kamera tentokrát jenom sleduje z povzdálí, a ne jako kamarád, který je natáčí při tom, když blbnou.

Měli jsme tu trochu zmatku v tom, kdo přesně je hlavním režisérem tohoto klipu, jelikož ty i Mark Staubach jste v něm byli oba zapojení. Byli jste rovnocennými partnery nebo jste se každý při vytváření tohoto klipu soustředil na něco trochu jiného?

Není to moc obvyklé, že by měl videoklip dva režiséry, ale byla to velká zábava. Mark a já spou vycházíme tak dobře, že jsme spolu mluvili o každém kroku. Od začáku jsme byli na stejné lodi a to i v průběhu celého natáčení – ať už se jednalo o to co nebo jak natočit. Během natáčení mu nebylo moc dobře, takže jsem to byl spíš já, kdo na všechny křičel lol.

Někteří fanoušci si trochu stěžují na to, že klipu „chybí děj“. Souhlasíš s tím? Jaký děj si myslíš, že tento videoklip zachycuje?

Pro mě osobně jsou videoklipy, které zachycují náladu písně, těmi, které chci vidět znovu a znovu. Někdy to jde zachytit i v „dějovém videoklipu“, ale někdy jde o to zachytit určitou atmosféru, a to bez vázání se k nějakým pravidlům. Toto video obsahuje skvělé vzpomínky na to, když je člověk na dovolené v „letním ráji“ („Summer Paradise“) se svými nejbližšími přáteli. Ve skutečnosti, když jseš na prázdninách, nejde tu o „děj“. Ráno se probudíš po noci strávené bavením se na pláží, zábavou na lodi, ježděním po ostrově, plaváním pod vodou, párty s přáteli v místním baru atd. Vlastně si ani přesně nepamatuješ který den jsi dělal co (a to když to jsou fakt dobré prázdniny!), takže jsme se zaměřovali hlavně na to, abychom měli v klipu hodně takovýchto chvil, které nikde nezačínají, ani nekončí. Lidé by z toho měli mít takový ten pocit, když si říkáš: „Pamatuješ si, jak jsme na Davida střkali vodu, když na lodi spal?“ nebo „Pamatuješ si jak jsme s těmi dětmi hráýli fotbal?“ Tyhle chvíle jsou těmi, o kterých budeš mluvit a budeš si je pamatovat. Nepamatuješ si, že jste šli na loď nebo že jste stavěli táborák, pamatuješ si hlavně to, jak jste se dobře bavili. Chtěli jsme, aby toto video zachycovalo soubor dobrých vzpomínek, se kterými se může každý ztotožnit, narozdíl od „příběhu“ o životě někoho jiného.

Většina fanoušků (nebo spíš fanynek) si hodně užívá „nahoty“ tohoto videa. Jakto že David je prakticky jediný, kterého v klipu nevidíme nahoře bez?

Ha! Internet by explodoval, kdybych do toho klipu dal všech pět členů nahých. Nemůžu net tak přetěžovat. Jo, já nevím… měla bys pro příští video začít s peticí „Chceme Davida nahoře bez“.

Velmi mě zaujalo to žluto-zelené zabarvení tohoto videoklipu, jelikož je to snad poprvé, kdy mají Simple Plan takto zeditovaný klip. Čí to byl nápad?

Mark a já jsme o tom mluvili už od začítku. Každý už viděl takové ty tropické videoklipy se zářivými barvami, ale my jsme chtěli udělat něco trochu jiného. Mluvili jsme o tom, jak když máš dobré vzpomínky, tak se cítíš v mysli tak příjemně a je ti teplo, přijde ti, že slunce pořád svítí atd. Takže jsem na tom zabarvení pracoval opravdu tvrdě, aby z toho vyzařoval ten pocit tepla, slunečna, mlhava s kapkou nostalgie.

Vážně je Chuck v golfu tak špatný?

HA! Ne… Chuck je na golfovém hřišti úplným Tigerem Woodsem (sám mu říkám Le Tigre), což je důvod proč je ten záběr tak srandovní. Asi nebyl moc nadšený, že jsem do toho videa ten záběr dal, ale věděl, že jsme potřebovali nějaký vtipný moment, když golfovali a jelikož se to tak opravdu stalo, tak s tím neměl žádný problém.

Se kterým z kluků se při natáčení videoklipu pracuje nejsnáze?

Chuck a Pierre jsou velice soustředění, když se jedná o natáčení klipů a pomáhají s tím, aby byli všichni ostatní taky připravení, ale abych řekl pravdu, tak jsou všichni kluci strašně skvělí a bezvadně se s nimi točí, protože to jsou už veterání, co se týče natáčení videoklipů.

Máš z natáčení „Summer Paradise“ nějaké vtipné historky?

Jo.. ale co se stane na Barbadosu tam taky zůstane… všechny historky jsme zakopali do písku na Crane Beach.

V jakém smyslu je tento videoklip odlišný od ostatních videoklipů, které jsi natočil?

Natáčet v domovině mého otce byl velmi duši-naplňující zážitek.

Bude vydán nějaký „film o filmu“ z natáčení klipu „Summer Paradise“

Hmmm… rozhodně si myslím, že kluci mají z natáčení velké množství materiálu… tady je několik fotek z placu, které pořídil Chady:

Poslechl sis „Get Your Heart On!“ od Simple Plan ještě předtím, než tě zvolili režisérem jejich dalšího klipu? Co si o tomto albu myslíš? Máš na něm nějaké oblíbené písně?

Poslechl jsem si velkou část toho alba už minulý rok, když dokončovali natáčení a byl jsem z něj opravdu nadšen. Mezi moje oblíbené patří „Summer Paradise, „You Suck At Love“ a především „This Song Saved My Life“.