Rozhovor SimplePlan.cz s Janickem Thibaultem (Amasic)

Janick Thibault je 19-letý zpěvák z Kanady, který se již od malička věnuje hudbě, a který dokonce vydal hned několik sólových coverů různých pop-punkových kapel jako videa na YouTube – včetně několik od Simple Plan (poslechněte si například TSSML) – které byly veřejností přijaty víc než kladně. Později Janick vytvořil vlastní kapelu Amasic – která se v současnosti sestává ze čtyř členů: Janick (zpěv), Matt (baskytara), Jessy (hlavní kytara) a Mehdi (bicí).

Jejich kapela v posledních měsících získala stále větší a větší množství fanoušků, a to nejen v oblasti Quebecu, ale také mezinárodně (díky YouTube a dalším online platformám). Janickovy covery Simple Plan se dostaly až přímo k této kapele a od té doby Amasic získali příležitost jim nejen předskakovat na festivalu Accélération de camion v srpnu 2013, ale nakonec také skládat písně přímo s Pierrem a Chuckem ze Simple Plan na podzim toho roku.

Amasic budou již 18. března vydávat své úplně první EP (produkované Lucem Tellierem, který v minulosti pracoval například právě se Simple Plan) – „The Things We Say“ – nicméně si jej již nyní můžete v celém rozsahu poslechnout zde – a přitom se podívat, jak nakonec zní píseň „If I Had One Dollar“, kterou Amasic napsali s Pierrem a Chuckem.

Včera jsem měla možnost se Janicka (ze kterého se vyklubal také fanoušek SimplePlan.cz!) zeptat na pár otázek ohledně této zajímavé spolupráce se Simple Plan – a vy si nyní můžete přečíst český překlad tohoto rozhovoru zde:

Jak přesně došlo k této spolupráci mezi Amasic a Simple Plan došlo?

Janick: Je to na dlouhé vyprávění, tak se to pokusím zkrátit. Začalo to tím, když jsem na YouTube zveřejnil svůj cover ‚This Song Saved My Life‘. Řekl jsem všem, ať o něm tweetují klukům z SP a Chuck to video nakonec skutečně viděl, retweetoval ho, začal mě na Twitteru followovat a zaslal mi soukromou zprávu, ve které mi řekl, že se mu můj cover moc líbil a trochu se poptal na mou vlastní muziku. Poprvé jsme se setkali v roce 2012 po koncertě v Bell Center v Montrealu a začali jsme spolu hovořit o mých plánech do budoucna a o dalších různých věcech. Od toho dne jsme zůstali v kontaktu a mluvili jsme spolu čím dál víc, což nakonec loni vedlo ke skládání s ním a s Pierrem, a také k tomu, že jsme mohli být jejich předkapelou. Je to fakt úžasný.

Mohl bys nám říct o tom, jak takové skládání písní se Simple Plan probíhá? Měl jsi předem připravené nějaké vlastní nápady, nebo všechno vzniklo až na místě s Chuckem a Pierrem? Jak moc byli do tohoto skládání zapojeni?

Janick: Bylo to skvělé a stresující zároveň. Jsou to profesionálové a jsou vážně dobří v tom, co dělají. Byli jsme tam jen já, Matt (baskytara), Pierre a Chuck a abych řekl pravdu, tak jsme s Mattem byli tak nedočkaví a vystresovaní, že skoro žádné z těch nápadů nevzešly z našich hlav. Mně osobně přišlo, že toho oni dva ví o skládání o hodně víc, než my, takže jsem nechtěl přijít s nějakými trapnými nápady, abych pak před nimi nevypadal jako špatný muzikant. Ale byla to sranda a celá tahle session mi toho dala HROZNĚ moc, jsme jim tak hrozně vděční.

Kolik písní jste společně s kluky z SP stihli napsat? Objeví se všechny na vašem nadcházejícím EP „The Things We Say“ nebo máte v záloze nějaké další, na kterých se Pierre s Chuckem podíleli, které si třeba schováte pro nějaké případné budoucí projekty?

Janick: Složili jsme s nimi píseň ‚History‘, ale ta na EP není. Ta, kterou na EP najdete se jmenuje ‚If I Had One Dollar‘, a je to píseň, kterou hrajeme naživo snad úplně nejradši, a to kvůli úžasným reakcím našeho publika.

Byli kluci ze Simple Plan vaší první zkušeností se skládáním s někým jiným? Pokud ne, co považuješ za největší rozdíl mezi skládáním s nimi a s nějkým dalším?

Janick: Zvláštní a zároveň úžasnou věcí o skládání se Simple Plan je, že se všechno děje hrozně rychle a je velmi těžké poznat, co se vlastně děje. Většinou když skládáme s někým jiným, začínáme s hudbou, a teprve pak přejdeme k textu. Ale se Simple Plan je to jiné, protože oni dělají všechno tohle zároveň a dají dohromady několik nápadů během chvilky. A to je vždycky dobré. Je to super.

Na internetu je k vidění fotografie tebe a Pierra z vašeho společného skládání písní. Byla tato session zdokumentována i jiným způsobem – například ve formě videa?

Janick: Tu fotografii pořídil Matt a já jsem o tom neměl ani tušení! Bylo to poprvé, co jsme něco takového dělali a vůbec jsme nevěděli, jestli to má být tajemství, nebo jestli je nebudeme otravovat, kdybychom tam najednou začali fotit… ale Matt je strašnej paparazzi.

Myslíš si, že měli Simple Plan vliv na to, jakým způsobem skládáš hudbu, píšeš texty nebo jak se chováš na pódiu?

Janick: Rozhodně. Jsem jejich fanouškem už od svých 10 let a byli pro mě vždy velkou inspirací. Jejich hudba je skvělá a jejich texty pro mne znamenají opravdu hodně. Jsou tou kapelou, díky které jsem si uvědomil, jak moc jsou texty písní důležité a od té doby se snažím psát ty nejlepší texty, které můžu. Kromě toho jsou i jejich koncerty naprosto úžasné, jsou vážně moc dobrou kapelou co se týče živých vystoupení.

V minulosti jsi vydal již velké množství videí, na kterých hraješ covery písní od Simple Plan, a které na YouTube dosahují stovky tisíc shlédnutí. Okomentovali kluci z SP někdy tvoje videa, když jste se spolu setkali?

Janick: Myslím, že se jim hodně líbil můj cover ‚Summer Paradise‘, Nevím proč, ale myslím si, že to tak bylo. Taky nedlouho poté, co jsem publikoval svůj cover TSSML, začali na koncertech ukazovat takovou slideshow, kde byli vidět lidé, jak drží různé nápisy, a tak nějak jsem si vždycky myslel, že to mohlo být kvůli mému coveru haha… ale nikdy jsem se nezeptal.

A nakonec, máš nějaké zajímavé historky ze setkání se Simple Plan (např. ze skládání, z koncertu, kdy jste jim předskakovali, když s nimi Matt hrál na pódiu atd.)?

Janick: Když jsme jim loni předskakovali, tak jsme měli společný prostor v zákulisí, což byl ve skutečnosti kostel (divný, já vím). Připadali jsme si skvěle, že jsme s nimi sdíleli místnosti, jídlo (to bylo tak dobré!), pití a všechno ostatní – byla to pro nás velká čest. Nechtěli jsme jim ale všechno to jídlo sníst. Jo, a Jeff je úžasný hráč na klasickou kytaru.

Další rozhovory SimplePlan.cz si můžete prohlédnout v této sekci.