Rok 2023 očima SimplePlan.cz

Rok 2023 se pomalu chýlí ke konci a jaký rok to opět byl! První rok, kdy pandemie konečně nekazila žádné koncertní plány, což Simple Plan konečně umožnilo přivést své turné do nejrůznějších končin planety. Pojďme si tedy společně připomenout tento nabitý rok v oblasti novinek ze světa Simple Plan od začátku až do konce!

Všechny naše předešlé rekapitulace již od roku 2009 najdete zde – 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 a 2022ale nyní se pořádně nadechněme a pusťme se do připomenutí všeho, co nám přinesl letošní rok!

Tady je rekapitulace roku 2023:

Po delším odpočinku v průěbhu prvních dvou měsíců nového roku, byli kluci konečně v březnu plně připraveni vypravit se na své první headlinové turné k novému albu Harder Than It Looks, a to do jihovýchodní Asie. V tomto měsíci jsme si také připomněli 21. výročí vydání debutového alba SP – No Pads, No Helmets… Just Balls, což kapela oslavila znovu vydáním alba na krásné křišťálově průhledné vinylové desce. Na konci března jsme si pak mohli poprvé poslechnout speciální kytarové vystoupení Jeffa Stinco na coveru nahrávky písně ‘Waving Through A Window’ (z muzikálu Dear Evan Hansen) od kapely Punk Rock Factory.

V dubnu se pro změnu na cizím albu objevili přímo Simple Plan, kteří se podíleli na písni Loser Kid 2.0 na novém albu kapely Busted. V létě se pak Simple Plan opět vrátili k nám do Evropy, kde jsme společně oslavili festivalovou sezónu a také jsme je mohli zachytit na několika málo samostatných koncertech. U nás v ČR se Simple Plan zastavili poprvé také v Hradci Králové na festivalu Rock For People, kde jsme s nimi nahráli další rozhovor pro SimplePlan.cz. V tomto rozhovoru jsme z Jeffa a Chucka navíc dostali jednu zásadní informaci o chystané Iconic/Jax kolaboraci, která byla oficiálně prozrazena o něco později.

Zatímco byli kluci v Evropě, dostalo se jim skvělých zpráv z Kanady, kde byli oceněni oceněním Rockový umělec roku na 2023 CMW Jim Beam Indies Awards, což je zároveň první ocenění, které kapela získala od svého osamostatnění od nahrávací společnosti – ještě jednou gratulujeme! Po návratu z Evropy pak kluky čekala jejiich každoroční tradiční zastávka na Floridě, kde opět třikrát děnně po dobu několika dní vystoupili ve Walt Disney Worldu v rámci jeho koncertní série Garden Rocks. A nebyli by to Simple Plan, aby se v červenci nevrátili do jejich rodné Kanady, kde je opět čekalo několik hudebních festivalů.

Highlightem léta 2023 bylo rozhodně masivní turné po Spojených státech s The Offspring a Sum 41, které trvalo až do půlky září. V říjnu pak Simple Plan zveřejnili nový videoklip pro jejich píseň ‘Iconic’, a to se speciálním hostem, zpěvačkou Jax. Ve stejném měsíci pak kapela zamířila na turné do Mexika a nakonec zakončila svůj koncertní rok na konci října vystoupeními na ikonickém festivalu When We Were Young v Las Vegas.

A co můžeme očekávat od roku 2024?

2024 bude dalším nesmírně nabitým rokem pro Simple Plan. Jejich tradiční novoroční pauza bude tentorkát o dost kratší, jelikož je ze zimního spánku vzbudí natěšená Evropa, kde je čeká první headlinové turné od roku 2017 – Hard As Rock turné s kapelami State Champs a Mayday Parade. Již nyní víme, že na setlistu tohoto turné se objeví největší hity kapely a zároveň s nimi se kapela zaměří na jejich nejnovější album, jelikož je to poprvé, co jej mohou v rámci headlinového turné v Evropě propagovat. V neděli 28. ledna se zastaví i u nás v České republice, kde poprvé vystoupí ve Foru Karlín! A vy se už nyní můžete těšit na další SimplePlan.cz rozhovor!

Co se týče dalších koncertních plánu, po návratu z Evropy v půlce února kluci nebudou doma lenošit příliš dlouho: v březnu je totiž čeká turné v Jižní Americe: opět se po dlouhých letech vrátí do Kolumbie a do Brazílie. V dubnu pak Simple Plan zamíří na druhou stranu planety: u protinožců v Austrálie vystoupí v rámci turné hned se dvěma skvělými kapelami: s We The Kings a s Boys Like Girls. Plány pro zbytek roku pak zatím známe jen z části: v létě čeká SP další festivalový návrat do Evropy, do kterého se připojí několik zastávek jako předkapela na turné Avril Lavigne a v říjnu kluky opět čeká zastávka na When We Were Young festivalu v USA.

A co další (nekoncertní) plány Simple Plan pro rok 2024? Podle nedávného rozhovoru s Pierrem, jsou někteří členové kapely již zcela připraveni začít pracovat na dalším albu. Pierre se domnívá, že by v roce 2024 rozhodně měl začít kreativní proces (skládání a vytváření demo nahrávek) pro jejich v pořadí již sedmé album, ale není si jist, jestli by ho stihli ještě v daném roce i vydat. Kromě toho pak se Simple Plan nechali slyšet, že mají v rukávu ještě několik es v podobě několika starších nahrávek, které by jako b-sides také rádi v příštím roce samostatně vydali, aby jejich fanoušci nemuseli na další novou hudbu čekat příliš dlouho. A jak to nakonec všechno dopadne? To se budeme muset nechat překvapit rokem 2024!

Jako vždy, velké díky za vaši podporu v roce 2023! Nemůžeme se dočkat, až vám v příštím roce budeme opět moci přinést spoustu novinek ze světa Simple Plan!