Rok 2020 očima SimplePlan.cz

Za posledních 12 let, jste se tady na SimplePlan.cz mohli každý prosinec těšit na rekapitulaci celého posledního roku, kde jsme se pokoušeli shrnout vše důležité a zajímavé, co se v průběhu daného roku ve světě Simple Plan odehrálo. A i přes celý ten šílený rok 2020, který se konečně chýlí ke konci, jsme tuto tradici nemohli opomenout, a v průběhu příprav této rekapitulace, jsme si připomněli mimo jiné i mnoho pozitivních věcí, které se v roce 2020 staly… i přesto, že je ty negativní záležitosti trochu zastínily.

Všechny naše předešlé rekapitulace již od roku 2009 najdete zde – 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 2017, 2018 a 2019ale nyní se pořádně nadechněme a pusťme se do připomenutí všeho, co nám přinesl ten podivný letošní rok!

Tady je rekapitulace roku 2020:

Věřte tomu, nebo ne, ale rok 2020 vlastně začal celkem dobře! V lednu se kluci vrátili do nahrávacího studia, aby dokončili poslední 4 písně na jejich 6. studiové album a bylo také oznámeno, že toto album nebude produkovat jeden producent, ale hned tři: své síly v něm spojí Pierre Bouvier, Brian Howes a JVP. V tu dobu se ještě předpokládalo, že by album mohlo vyjít přibližně v polovině roku.

Ve studiu si kluci opravdu pospíšili, protože museli mít vše hotovo, že se v únoru vypravili na turné do Velké Británie, která se nakonec ukázala být jedinou jejich koncertní zastávkou celého roku. Simple Plan se na tomto turné připojili k headlinerům Bowling For Soup a díky tomuto skvělému pop-punkovému line-upu byly všechny koncerty nakonec vyprodány. V průběhu tohoto turné Simple Plan oznámili další bombu: co-headlinové turné s New Found Glory po USA, které se mělo původně konat mezi květnem a červnem 2020. Některé z koncertů byly téměř okamžitě vyprodány a kluci museli přidávat další – tak moc se američtí fanoušci na kombinaci těchto dvou kapel těšili.

Ale bohužel… všichni víme, co se stalo dál. V březnu se nemoc COVID-19 rozšířila po celém světě, spustila pandemii a velice rychle změnila životy každého z nás. Veškeré budoucí koncerty a turné se postupně začaly rušit a začalo být čím dál více jasné, že se k normálnímu životu jen tak snadno nevrátíme. Ale abychom nebyli takoví škarohlídi, musíme zmínit jednu pozitivní věc na letošním březnu – Pierrův hlas se objevil na nové desce kapely Silverstein (‚A Beautiful Place To Drown‘), kterou vydali 8. března, a to konkrétně na písni ‚Take What You Give‘.

Stejně jako my všichni ostatní, i kluci z kapely se v dubnu zdržovali pouze doma, což znamenalo, že si mnozí z nich začali hledat nové aktivity, kterými by zabili čas – nejaktivnějším byl v tomto ohledu Pierre. Pierre se nejprve objevil v novém videoklipu kapely Neck Deep ‚When You Know‘, který kapela natočila ve velmi karenténním stylu a o něco později se pak Pierre připojil na platformu Cameo, kde může kdokoliv za poplatek získat vlastní personalizovaný pozdrav od své oblíbené osobnosti. Aby svým fanouškům dodali trochu pozitivní nálady, rozhodli se Simple Plan vydat plnou verzi natočené kompletní show z turné k 15. výročí alba No Pads, No Helmets… Just Balls, které nyní najdete zdarma na YouTube pod názvem ‚Live in Anaheim‘.

Okolo poloviny dubna se pak stalo něco zcela neočekávaného: starý hit Simple Plan ‚I’m Just A Kid‘ se zničeho nic stal virálním na TikToku poté, co lidé začali této písně využívat k nové TikTok výzvě – tzv. #ImJustAKidchallenge, ve které dali život starým rodinným fotografiím, tentokrát však v prostředí roku 2020. Píseň se stala takovým hitem, že to mělo vliv i na její úspěch na Spotify, či YouTube, což nakonec vedlo k tomu, že byl ‚I’m Just A Kid‘ v květnu v USA certifikován platinovým singlem. Simple Plan na tuto challenge navázali sami, když se připojili k TikToku, a když s bezpečí svých kanadských a amerických domovů a prostřednictvím nejnovějších technologií, sami vytvořili několik vlastních I’m Just A Kid TikToků – některé dokonce se všemi členy ‚dohromady‘.

Kromě znovunalezené slávy na Tiktoku se SP v květnu věnovali také novému albu – Pierre dokonce zmínil, že SP jsou připraveni v blízké době vydat nějaký nový materiál (k čemuž nakonec kvůli červencovým záležitostem nedošlo) a bylo zároveň oznámeno, že Simple Plan jsou hotovi se svým šestým albem – jeho vydání však zatím kvůli pokračující pandemii odložili na neurčito.

Prozatím se první polovina roku 2020 zdála celkem rušnou a bohatou na zajímavé události, a to navzdory pandemii. To se však drasticky změnilo v červenci, kdy se na světlo dostala nařčení vůči Davidovi, týkající se nevhodného sexuálního chování a pouhý den po zveřejnění těchto nařčení, 10. července, David oznámil, že kapelu opouští, omluvil se za „veškerou újmu, kterou ženám způsobil“ a slíbil, že vyhledá pomoc. Na základě této šokující informace pro mnohé z nás, se zbývající členové kapely rozhodli na určitý čas opustit online prostředí, aby měli možnost „se zastavit, reflektovat vše, co se stalo a dát dohromady určitá pravidla, která pomohou do budoucna podobným situacím předejít“. A to bylo naposledy, co jsme od nich až do října slyšeli.

Naštěstí pak přišel říjen a Simple Plan se po téměř tříměsíčním hiatusu vrátili do online světa, a dodržujíc své slovo, oznámili několik změn a sérii opatření, která budou muset být od této chvíle dodržována na každém jejich koncertě a vystoupení, aby se předešlo jakýmkoliv nepravostem, a aby se zvýšilo bezpečí na koncertech a předešlo se sexuálnímu obtěžování. Z této oficiální zprávy, a také z dalších příspěvků, kteé od října až do teď Simple Plan publikovali, je zřejmá jedna věc: David již není součástí kapely a Simple Plan se snaží jít dál jako čtveřice: Pierre, Chuck, Jeff a Sebastien. S návratem kapely fanoušky potěšil také návrat Sebastienova (a Patrickova) podcastu Man Of The Hour, jehož pauza souvisela se zmizením kapely z celého internetového prostředí, včetně rádia. A nejlepší zpráva na konec: kapela potvrdila, že i finální mixy jejich nového alba jsou konečně hotovy.

A co nás čeká v roce 2021?

Je zřejmé, že dnes tu kolem budoucnosti panuje mnohem více nejistoty, než kdykoliv dříve. I přesto však s ohledem na to, že administrace vakcíny proti COVIDU-19 (tisícům lidí po celém světě a milionům v příštích několika měsících) je konečně v plném proudu, se pomalu, ale jistě, posouváme do čím dál více bezpečnější budoucnosti.

A snad již brzy opět nastane chvíle, kdy se všichni opět setkáme na koncertě bez nutnosti mít na sobě roušku nebo dodržovat odstup od ostatních. Silně doufáme, že k návratu živé hudby dojde snad již v druhé polovině roku 2021, ale otázkou je: jak se koncerty po pandemii změní? Budou stále k dispozici meet&greet s kapelou? Budou negativní testy nebo potvrzení o vakcinaci potřeba k vstupu do koncertní haly? Tyto otázky bude jistě třeba v nedaleké budoucnosti zodpovědět.

Co se Simple Plan týče, kapela měla posledních 6 měsíců na to, vyrovnat se s odchodem jejich baskytaristy. Je zřejmé, že takto veliká změna s sebou nese ohromné množství dalších problémů – ať už osobních, finančních či právních. Otázka Davidovy participace na 6. albu stále zůstává nejistou, jelikož byl součástí nahrávacího procesu, takže je spíše pravděpodobné, že (pokud jeho části znovu nenahrály někým jiným, což se zdá býti velmi nepravděpodobné) na mu albu bude uděleno patřičné uznání. Je však více než zřejmé, že kapela bude do budoucna pokračovat bez něj, jako čtyřčlenná, a album budou propagovat také tak. Jestli k sobě kapela plánuje do budoucna přibrat nového člena, nebo jestli si pouze najme tzv. tourujícího baskytaristu pro živá vystoupení, zatím není známo.

Obecně řečeno by hlavním cílem roku 2021 pro Simple Plan mělo být vydání jejich 6. alba, na které jejich fanoušci čekají už neuvěřitelných 5 let… Mnoho se od té doby změnilo – ale i díky skvělému nedávnému úspěchu dalších umělců z okolí Simple Plan – například All Time Low nebo Yungblunda – věříme, že i v dnešní scéně je tu stále pro Simple Plan místo.

Sledujte nás i v roce 2020 a dozvíte se vše jako první!