Rok 2013 očima SimplePlan.cz

I přesto, že Simple Plan v roce 2013 netourovali tak moc jako v předešlých dvěma letech, byl tento rok plný zajímavých novinek. Pojďme si tedy již tradičně (pro zajímavost: předchozí rekapitulace najdete zde: 2009, 2010, 2011 a 2012), připomenout, co velkého (ale i malého) nám tento rok ve světě Simple Plan přinesl.

Tady je rekapitulace roku 2013:

SimplePlan.cz zahájilo leden vydáním první fanouškovské recenze nově vydané knihy Simple Plan – „Simple Plan: The Official Story“. Jenom o několik dní později pak byli Chuck, Jeff a Pierre příjemně překvapeni získáním ocenění „Osobnost roku“ od Radio Canada/La Presse, které jim bylo předáno společně s reakcemi několika jejich fanoušků z celého světa, kteří zprávu o této ceně drželi v tajnosti více jak měsíc. První koncert Simple Plan roku 2013 se konal v Montrealu, v Kanadě – během akce Hockey Night Canada – bohužel však bez Sebastiena, který byl ještě stále na dovolené v Asii, a proto byl pouze na tento koncert nahrazen Patrickem Bouchardem.

Se začátkem února vydalo SimplePlan.cz video ze svého Skype rozhovoru s Chuckem Comeau, ve kterém Chuck odhalil mnoho zajímavých informací ohledně plánů jeho kapely do budoucna. Později v tomto měsíci SP.cz také zveřejnilo rozhovor s grafikem Simple Plan – Fredem Jerome. Členové Simple Plan byli v tomto měsíci poctěni také diamantovou výroční medailí královny Alžběty II. za jejich charitativní práci s nadací Simple Plan Foundation. Chuck a Pierre mezitím pokračovali v psaní dalších písní pro nadcházející EP Simple Plan a také do studia v LA pozvali zpěváka Taka z ONE OK ROCK, se kterým nahráli japonskou verzi „Summer Paradise“. Bylo také oznámeno, že videoklip k „Summer Paradise“ se dostal do TOP 50 nejpřehrávanějších videoklipů na MTV v roce 2012.

Novinky začaly být o to zajímavější a více frekventované, když dorazil březem. Pierre a Chuck začali v LA skládat společně s kapelou These Kids Wear Crowns a poté se opět vrátili do Montrealu, kde se přidali ke zbytku kapely jako porotci v soutěži Ma Zone D. Poté se kapela opět vypravila odehrát koncert – a to v Indonésii, kde zahráli na akci Viva La Vida. S blížícím se japonským turné byla vydána verze „Summer Paradise“ se zpěvákem Taka společně s lyric videem a později také s oficiálním videoklipem. Krátce před dalším návratem do Asie se Chuck zúčastnil několika panělů v rámci Canadian Music Week, kde také podal mnoho rozhovorů. Členové kapely také převzali ocenění Allan Slaight Humanitarian Spirit Award, opět za jejich záslužnou práci s jejich nadací. Během jejich pobytu v Číně byl poté konečně (po mnoha měsících odkládání) vydán videoklip k písni „This Song Saved My Life“. Tento klip byl velmi speciální tím, že se do procesu jeho vytváření zapojili svými videi a zprávami samotní fanoušci. Po Číně se Simple Plan vypravili do Japonska, kde je čekalo festivalové turné Punkspring, kde měli poprvé možnost si nejen živě zazpívat japonskou verzi „Summer Paradise“ s Taka, ale také na pódiu během „Can’t Keep My Hands Off You“ přivítat Riverse Cuomo z Weezer.

V dubnu MTV EXIT vydalo na internetu dlouho-očekávaný dokument o obchodování s lidmi, který obsahuje záběry Simple Plan a jejich návštěvy Vietnamu z roku 2012. Několik členů Simple Plan se v tomto měsíci vrátilo do studia: Pierre a Chuck kvůli nahrávání další verze „Summer Paradise“ – s americkým duem MKTO, a Sebastien kvůli práci na svých vedlejších projektech s Andee-Anne Leclerc, Wilfredem Lebouthillierem a Jaren Gelf. Všichni kluci se poté opět setkali na autogramiádě během Salon International Du Livre de Quebec, kde podepisovaly svou novou knihu. Během dubna se Jeff také pilně učil, aby mohl získat řidičský průkaz na motorku.

Asi nejzajímavější zprávou, která přišla v květnu bylo to, že kanadský astronaut Chris Hadfield zahrál ve vesmíru píseň „Astronaut“ od Simple Plan. Během května pak David navštívil Jižní Afriku, Chuck se zúčastnil konference C2MTL, kde také na několika panelech promluvil jako jeden z hostů a společně s Pierrem se později zúčastnil natáčení videoklipu pro MKTO verzi „Summer Paradise“. Seb mezitím začal pracovat na nadcházejícím singlu Wilfreda Lebouthilliera – „Je M’y Perds“.

V červnu se Simple Plan opět vrátili na turné – ikdyž jen na malou chvíli – do Evropy, kde odehráli několik koncertů a festivalů v Rakousku, Německu a v Rusku. Kapela také vydala videoklip k „Summer Paradise“ feat. MKTO a Seb s Davidem se zúčastnili natáčení pořadu členů All Time Low na Idobi Rádiu – „Full Frontal“. Stejně jako každý rok byli červenec a srpen měsíci festivalů po celé Kanadě. Ve chvílích mezi nimi si Pierre a Sebastien zajeli do Spojených Států na krátké akustické turné, v rámci kterého zahráli svým fanouškům na několika místních rádiových stanicích.

Září bylo pro kluky opět oddychovým měsícem. Jeff a Chuck se oba zúčastnili několika kampaní – Jeff se stal součástí kampaně Le Support, zatímco Chuck se stal jednou z tvář kampaně aplikace La Presse+. Na konci měsíce, a především pak v průběhu celého října, členové kapely začali nahrávat písně pro jejich nové EP – začalo se u Chucka v LA, dále pokračovali Seb, David a Jeff v Montrealu a nakonec dodal melodiím svůj hlas Pierre opět v LA. V říjnu vydal Wilfred Lebouthillier své nové album, které bylo produkováno Jayem a Sebem Lefebvre, takže se samozřejmě oba bratři zúčastnili oslavy jeho vydání, a dokonce zde také s Wilfredem zahráli na pódiu. Simple Plan se poté společně vypravili do Mexika, kde je čekala akce MTV World Stage spolu s Fall Out Boy. Během tohoto měsíce se Simple Plan zapojili do projektu In Their Shoes, v rámci kterého byly jimi navržené Conversky prodány za více jak 900 dolarů, s výtěžky putujícími přímo do Simple Plan Foundation. Ke konci měsíce října pak byl jejich cover písně „Justified Black Eye“ obsažen v tributním albu zemřelého muzikanta Tonyho Sly a Simple Plan také začali skládat písně pro své páté studiové album.

Na začátku listopadu uspořádali Simple Plan svou každoroční benefiční akci Simple Plan Foundation – letos za pomoci svých přátel – Coeur de Pirate a Les Trois Accords. Většina tohoto měsíce však byla věnována propagaci vydání prvního EP Simple Plan – „Get Your Heart On – The Second Coming!“ které obsahuje 7 písní, které se nevešly na jejich 4. studiové album. Kapela se spojila s několika médii (včetně SimplePlan.cz) a v průběhu měsíce postupně odhalovala ukázky písní z nového EP. Jeff Stinco se jako mentor zapojil do soutěže Rocksmith 60 Day Challenge a strávil několik dnů v Torontu, kde radil soutěžícím. Během tohoto měsíce se Simple Plan vrátili do Austrálie, kde zahráli jako jedni z headlinerů místní verze koncertového turné Vans Warped Tour s dodatečným koncertem v prosinci ve městě Perth. EP konečně vyšlo 3. prosince, což bylo také datum vydání videoklipu k písni „The Rest Of Us“ obsahujícím záběry z turné. Skrze Warner Music Australia kapela také vydala oficiální lyric video k „Ordinary Life“. Simple Plan poté o Vánocích překvapili své fanoušky vydáním svého „live DVD“ z koncertu Melbourne z roku 2012 zdarma na YouTube.

A co můžeme očekávat od roku 2014? Již teď je jisté, že většina roku 2014 bude věnována procesu skládání písní pro 5. studiové album Simple Plan (které by mělo být vydáno v první polovině roku 2015). Kapela dosud dala vědět, že by se chtěla vydat podobným pop-punkovým směrem, s jakým se představila na svém prvním nebo druhém albu. Zároveň však SP nechtějí nic uspěchat, a proto si chtějí dát na čas s psaním těchto písní. Kvůli tomu by fanoušci rozhodně neměli očekávat žádné velké turné prakticky v průběhu celého roku. Je možné, že se Simple Plan objeví na nějakých akcích, jako např. na kanadských festivalech, ale rozhodně se budou více soustředit na novou desku, než na koncertování. Proces psaní písní by měl trvat přibližně až do pozdního léta, kdy by se Simple Plan měli vrátit do studia a začít nahrávat. Jednotliví členové také již mají na rok 2014 naplánovaných několik projektů: Jeff by měl v roce 2014 otevírat několik dalších podniků a Sebastien by měl pokračovat na své vlastní muzice (a muzice svých přátel), a nebude chybět ani jeho a Patrickův podcast Man Of The Hour, jehož 14. série pokračuje právě v roce 2014.

Ale nemějte obavy, ikdyž se SP příští rok na turné nevypraví, pořád tu bude jako vždy spousta novinek – především co se týče aktualizací o procesu vytváření nového alba Simple Plan – a to jak v novinkách SimplePlan.cz – tak také ve zbrusu nové vždy-aktualizované sekci o 5. albu.