Rok 2011 očima SimplePlan.cz

Rok se s rokem opět sešel a my už opět nedočkavě vyhlížíme, co se odehraje v tom dalším. Dokud jsme ale všichni oběma nohama v roce 2011, pojďme si jako každý rok zopakovat, co vše nám tento rok ve světě Simple Plan přinesl.

Tady je rekapitulace roku 2011:

Hned pár dní po startu tohoto roku jsme se dozvěděli jednu ze základních novinek o chystaném čtvrtém albu Simple Plan: jedna z jejich nových písní bude mít hned dvě verze: jednu anglickou a jednu francouzskou. Až později jsme se dozvěděli, že se jednalo o jejich první single: Jet Lag. V lednu kapela také začala plánovat turné na celý tento rok. Další měsíc byla vydána první oficiální ukázka z nového alba: a to 27 sekund z písně You Suck At Love, kterou již fanoušci znali z její živé verze. Pierre také vydal svůj “Twitter song” k oslavě 90 000 followerů na jeho Twitteru.

Březen byl plný novinek o novém albu: nejprve bylo ve speciálním videu oznámeno oficiální datum vydání – 21. června, Alex Gaskarth byl potvrzen jako jedna z plánovaných kolaborací a Simple Plan take vydali plnou verzi písně Can’t Keep My Hands Off You, ke které v březnu také natočili videoklip (nicméně i přesto se oficiálním singlem nestala). Kromě toho v březnu Sebastien vydal (respektive poskytl zdarma ke stažení) své druhé EP: „Les Robots“, Simple Plan byli oznámeni jako spoluautoři „Time Bomb“ na nové desce All Time Low a také opět spolupracovali na textech kapely Faber Drive. Píseň „Wavin’ Flag” od Young Artists For Haiti (kterých byl Pierre součástí), která byla vydána o rok dříve jako charitativní single na podporu obětí zemětřesení na Haiti získalo ocenění „Single roku“ na Juno Awards.

V dubnu Simple Plan natočili další dva klipy: Jet Lag a Astronaut, přičemž Jet Lag vydali jako single i videoklip hned vzápětí a SimplePlan.cz jako první stránka informovala o tom, že se v Jet Lag objeví zpěvačky Natasha Bedingfield a Marie-Mai. Objevil se v rámci speciálně vytvořené interaktivní stránky na SimplePlan.com, které se říkalo „Jet Lag Airlines“, díky které fanoušci téměř každý den získávali jedno překvapení, týkající se nového alba. V tomto měsíci byl také konečně oznámen oficiální název tohoto alba: Get Your Heart On!, a také jeho tracklisting.

Čím blíž jsme se blížili vydání alba, tím více kapela vypouštěla nových informací. V květnu byly odhaleny všechny kolaborace na GYHO: Alex Gaskarth, K’Naan, Natasha Bedingfield, Marie-Mai a Rivers Cuomo. Simple Plan uspořádali “tajnou” show v Montrealu, na které mělo přístup jen omezené množství fanoušků, kteří si poprvé mohli poslechnout všechny písně z GYHO naživo, včetně party medley, kterou SP na svých koncertech používali až do konce roku. Oficiální stránky Simple Plan změnili svůj vzhled a poprvé jsme kapelu mohli vidět na jejich nových fotkách a videích, na kterých imitují mnohé slavné kapely od Ramones po Wham! Kapela se v květnu zastavila v Japonsku a v Singapuru, kde se také několik jejích členů zúčastnilo nahrávání zvláštní verze písně Fix You, opět na charitativní účely.

Na začátku června vystoupili Simple Plan v několika státech Evropy, a to především na místních festivalech. Na několika z těchto koncertů kromě svých singlů zahráli také (v té době) dosud nezveřejněné písně jako Last One Standing (v Polsku), Astronaut (v Německu) nebo Freaking Me Out (ve Francii). V půlce června se Simple Plan objevili na předávání cen MMVA, kde všechny zaujali především svým příjezdem – v růžové limuzíně a v oblečcích alá Plan! 21. června pak konečně kapela vydala své čtvrté studiové album Get Your Heart On!, kterému se dostalo až nečekaně pozitivních reakcí, jak od fanoušků, tak od kritiků. Velmi často se o něm hovořilo jako o “nejlepším pop-rockovém albu roku 2011”. V červnu Simple Plan započali svou účast na americké Warped Tour, na které pokračovali I v půběhu července. A konečně ještě na konci června se čeští fanoušci konečně zaradovali, když byl oznámen koncert Simple Plan v České republice na 2. září.

Pierrova účast porotce ve zpěvácké soutěži Canada Sings měla premiéru v srpnu, kdy také Simple Plan zamířili na své promo turné po Asii, které však museli po prvním koncertě v Jižní Koree zrušit, neboť Pierrovi byl diagnostikován zánět hlasivek. Kvůli tomu Simple Plan také zrušili několik koncertů v srpnu v Evropě. Naštěstí do začátku září se Pierre stihl uzdravit a kapela zde odehrála úžasný koncert pro vyprodanou Incheba Arenu. V den koncertu navíc SimplePlan.cz mělo možnost opět se Simple Plan natočit rozhovor a předat dárek, na kterém se podílely stovky českých fanoušků.

Po Praze SP navštívili ještě několik evropských států, a poté odletěli zpátky domů. Ještě v září se všichni členové objevili nazí v rámci kampaně pro organizaci Centraide, která vyvolala mezi fanoušky velký rozruch. O několik dní později kapela vydala svůj druhý single a třetí videoklip z GYHO: Astronaut. Na září bylo také naplánováno konání každoroční benefiční akce Simple Plan Foundation, která byla letos ozvláštněna speciálním koncertem Simple Plan s Montrealským symfonickým orchestrem (OSM).

Z Kanady se Simple Plan na konci října vypravili do Austrálie, kde v říjnu a v listopadu odehráli hned několik koncertů. Z tohoto turné byl také následně sestaven videoklip k dalšímu singlu SP – Summer Paradise. Po Austrálii zamířili Simple Plan zpátky do Severní Ameriky, kde společně s kapelami The Cab, Marianas Trench a Forever The Sickest Kids jeli turné po USA. A aby ho trochu ozvláštnili, na Halloweena opět vystoupili v kratičkých bílých šortkách a tričenkách – stejně jako na MMVA – jako Plan!

V listopadu jsme poprvé mohli shlédnout celý dokument Born To Be, ve kterém MuchMusic dokumentovalo celou historii Simple Plan. Kapela navíc začala oznamovat koncerty na nadcházející rok. Uprostřed měsíce SP opět vyrazili na turné, tentokrát do Brazílie, kde odehráli dva koncerty, a poté do Mexika. V této době také kapela přišla s novou limitovanou edicí triček s nápisem “I Got A Heart On For You”, jejichž výtěžky šly na charitativní účely.

A nakonec v prosinci světlo světa nejdříve spatřilo video pro píseň Loser Of The Year, které na chvíli zmátlo hodně médií a původně jimi bylo označováno za další videoklip SP, nicméně později se ukázalo, že se o oficiální záležitost nejedná, nicméně toto video obdrželo spoustu pozitivních ohlasů. S těmi se setkalo i tentokrát oficiální videoklip složený ze živých záběrů z Austrálie – pro Summer Paradise, které vyšlo o několik dní později. Simple Plan v prosinci stihli zahrát na několika vánočních koncertech po USA a na internet pronikl úplný záznam vystoupení SP s OSM. Ke konci roku se ještě vyrojily další nové informace a trailer k chystanému dokumentu Je Suis Fan, který bude vydán v lednu, a který pojednává o hudebních fanoušcích, včetně těch SP. Posledním koncertem roku bude vystoupení Simple Plan u Niagarských vodopádů v rámci silvestrovských oslav.

A co nás čeká v roce 2012? Simple Plan mají zatím v první polovině roku v plánu velké asijské a evropské turné. Žádné datum v České republice zatím nebylo oznámeno a podle nahrávací společnosti se na jaro ani neplánuje. Ale určitě se nemusíte bát: v roce 2011 Simple Plan více než jednou uznali, jak moc fanoušků v ČR mají, odehráli zde výbornou show, na kterou můžou být oni i fanoušci velmi pyšní a kapela navíc nejednou označila SimplePlan.cz za nejlepší fanstránku o SP. Ale samozřejmě nesmíme usnout na vavřínech: pro to, aby kapela do určité země přijela je velmi důležité, aby se jí z ní dostávalo zpětné vazby. Online prezenci tu mají zajištěnou, je tedy důležité, aby zůstali i v rádiích a na televizních obrazovkách. Pokud to tedy jen bude ve vašich silách, dávejte rádiím a jiným médiím vědět, že o Simple Plan stojíte. Třeba potom nebudeme muset znovu na další show čekat 3 roky. :)