Rok 2016 očima SimplePlan.cz

Jak už se tady na SimplePlan.cz stalo tradicí, se závěrem roku je tu vždycky čas na velkou rekapitulaci všech nejdůležitějších novinek týkajících se SP, které se v daném roce odehrály [připomeňte si předchozí rekapitulace zde: 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 a 2015]. Takže tuto tradici samozřejmě nemůžeme přeskočit ani letos.

2016 byl pro Simple Plan opravdu velmi důležitým rokem – a to především díky vydání jejich pátého studiového alba a začátku jejich tourovacího cyklu. Pojďme se tedy zpětně podívat na ty nejdůležitější momenty, o kterých jste si během letošního roku – od ledna až do prosince – mohli přečíst.

Tady je rekapitulace roku 2016:

Simple Plan nelenili příliš dlouho a hned 1. ledna odstartovali nový rok ve velkém stylu – na slavném každoročním hokejovém zápase NHL Winter Classic měli tu čest zahrát kanadskou národní hymnu. Jen o několik dní později pak už byli kluci na cestě zpátky do Evropy, a to konkrétně do Paříže, kde měli v plánu několik akcí k propagaci svého nového alba [poté, co byla jejich předchozí listopadová návštěva Paříže zrušena kvůli pařížským teroristickým útokům v roce 2015]. Propagace jejich nové desky poté pokračovala v Kanadě, kde kapela natočila společně za výpomoci svých fanoušků videoklip k písni ‚Opinion Overload‘, a který měl premiéru jen o několik dní později v únoru. Následující týdny pak byly plné další propagace alba, ukázek nových písní a SimplePlan.cz dokonce jako první odhalilo booklet celého nového alba. ‚Taking One For The Team‘ konečně vyšlo 19. února a kluci z SP to oslavili následující den natáčením dalšího klipu – k písni ‚Singing In The Rain‘. A nesmíme samozřejmě také zapomenout, že SimplePlan.cz přivítalo nové album zbrusu novým designem celé stránky.

S novým albem venku bylo pro Simple Plan opět na čase vypravit se na turné – a kde jinde zahájit nový cyklus turné, než v Evropě, kde se již v tu chvíli řadilo nové album na vrcholcích místních hitparád. Během jejich evropského turné v únoru a březnu s Ghost Town a The Bottom Line navštívili Simple Plan mnoho míst – pro nás však především Prahu, kde se fanouškům SimplePlan.cz podařilo kluky překvapit obrovským množstvím nápisů v průběhu písně „The Rest Of Us“. SimplePlan.cz pak mělo v zákulisí také příležitost opět vyzpovídat kluky z SP – tentokrát Chucka a Seba – během dalšího interview. Po Evropě se SP vypravili do Asie, kde je v dubnu čekal japonský festival PunkSpring, kde se k nim mimo jiné na pódium přidala po čase Jenna McDougall z kapely Tonight Alive. Brzy poté Simple Plan konečně zveřejnili videoklip ke svému druhému singlu z TOFTT – ‚Singing In The Rain‘.

Po nějakém čase odpočinku se kapela v květnu opět vydala na cesty, a to zpátky do Evropy na druhou část jejich turné na starém kontinentě. K SP se jako předkapela opět přidali The Bottom Line, a kromě nich také ROAM. Ještě před začátkem stihlo SimplePlan.cz také udělat rozhovor s Callumem Amiesem z The Bottom Line o jeho zkušenostech z prvního turné s SP. V průběhu dalších týdnů jsme mohli vidět jak nejnovější single ‚Singing In The Rain‘, který kapela konečně přidala také do svého setlistu, stoupá v rádiových žebříčcích – a to především v USA. A právě tam se kluci po Evropě vypravili, a čekalo je několik týdnů akustických koncertů po amerických rádiových stanicích.

Tyto americké akustické sety pokračovaly také v červenci – a to stále pouze ve složení čtyřech členů kapely. Chuck se opět ke klukům přidal až k neakustickému koncertu – když P předkakovali Blink-182 na jejich show ve Winnipegu. Přibližně v té samé době koncertovali 5 Seconds of Summer v Montrealu, kde uctili Simple Plan zahráním coveru jejich písně ‚Perfect‘. Červenec byl dále plný turné po Mexiku a vystoupení na různých kanadských festivalech, které pokračovaly i v srpnu. V tom měsíci SimplePlan.cz také vyzpovídalo Sebastiena o 10. výročí jeho rádiového pořadu Man Of The Hour… a když už je řeč o výročích, 13. srpna oslavilo SimplePlan.cz své 9. narozeniny, a to ve velkém – na srazu SP fanoušků v Praze s opravdu velkou účastí.

Začátek září byl poté ve znamení návratu Simple Plan do Asie a Austrálie. Jejich pobyt v Austrálii se pak pojil s mnoha překvapeními, které začaly již v momentě prodeje lístků na toto turné, kdy byly koncerty tak rychle vyprodány, že byli Simple Plan nuceni přidat dvě dodatečná koncertní data v Melbourne. Dlouho očekávaný vinyl alba TOFTT (v černé a bílé verzi) byl konečně oficiálně vydán právě v září, kdy měli fanoušci SP také skrze SimplePlan.cz možnost jeden kus tohoto limitovaného vinylu vyhrát. Kluci z SP si následně vzali pár týdnů volna, aby nabrali síly před svým říjnovým turné po USA, které mělo nevídaný úspěch – většina koncertů byla už týdny před začátkem vyprodaná. Po konci tohoto turné pak někteří členové v USA ještě chvíli setrvali, aby akusticky zahráli na několika charitativních akcích. Poté se pak všichni zase sešli v Montrealu, kde je čekalo natáčení videoklipu k ‚Perfectly Perfect‘. V tomto měsíci bylo také oznámeno zapojení SP do projektu výpůjček hudebních nástrojů v rámci montrealských knihoven.

Smutné zprávy poté přišly v listopadu, kdy bylo kvůli Pierrovým problémům s hlasivkami, přesunuto celé kanadské turné až na březen 2017. Kapela se poté rozhodla v listopadu vše trochu zvolnit a poprvé jsme od nich pořádně slyšeli až v prosinci, kdy nás hned první týden překvapili vydáním nové vánoční písně ‚Christmas Every Day‘ a také novým klipem k písni ‚Perfectly Perfect‘, které dosáhlo 1 milionu shlédnutí hned po jednom týdnu, čímž se stalo v tomto ohledu nejúspěšnějším klipem z TOFTT. V prosinci pak SP čekalo další turné – tentokrát po Jižní Americe. Bohužel, z osobních důvodů se David nemohl tohoto turné zúčastnit. Ale i bez Davida se dalším členům Simple Plan podařilo užít si turné po Brazílii a dalších jihoamerických státech na 100 % a zakončili turné roku 2016 posledním vystoupením pro 40 000 lidí na festivalu v Peru.

A co můžeme očekávat v roce 2017?

Již nyní toho o příštím roce víme opravdu spoustu. Jako první kluky čeká (zaslouženě) pořádný oddych – Sebastien například již v MOTH prozradil, že se v lednu chystá na dlouhou dovolenou. První oznámený koncert čeká SP až v březnu, kdy se kapely konečně dočkají místní fanoušci v Kanadě, a kde by SP měla podle dosavadních zvěstí předskakovat kapela PVRIS. Zároveň je dobrou zprávou, že na tomto turné bude zpátky s SP už i David. Kromě Kanady byla již potvrzeny také festivaly po Evropě, kde se kapela bude zdržovat alespoň v průběhu června. Na podzim kluky poté čeká také velmi vzrušující festivalová plavba Warped Rewind At Sea. Další koncerty pro rok 2017 teprve budou oznámeny, ale již nyní víme, že i rok 2017 jich bude plný – takže se připravte na mnoho a mnoho koncertních článků!

Kromě tourování nás v roce 2017 čeká také vydání hned několika dokumentů, ve kterých se objeví SP! Jako první to bude dokumentární pořad Vie de tournéé reportéra Herbyho Moreau, který se zúčastnil nedávného turné SP v Brazílii a celé jej také zdokumentoval. Zadruhé poté pro rok 2017 chystá Chuck Comeau jako producent dokumentární film „Resurgence“ o znovuzrození pop-punku, který by měl obsahovat mnoho rozhovorů s různými umělci a fanoušky, a také množství profesionálních záběrů z koncertů (včetně SP koncertů v USA a v Austrálii).

Simple Plan budou v roce 2017 také pokračovat ve svých charitativních snahách. Poté, co v roce 2016 dosáhli od založení své nadace v roce 2005 již částky 2 milionu dolarů, které během let věnovali na charitu, očekáváme již brzy oznámení každoroční benefiční akce nadace Simple Plan Foundation, která se pravděpodobně jako vždy bude konat někde v oblasti Montrealu.

Pokud navíc vše vyjde jak má, je tu pravděpodobnost, že bychom se příští rok mohli dočkat i nějaké nové hudby! Kluci z SP v průběhu letošního roku mnohokrát zmínili, že tentokrát nechtějí své fanoušky nechat na další album čekat pět let, s čímž jistě všichni souhlasíme. Ať už tedy začne kapela pracovat plně na nové desce, či vydá některé z písní napsaných pro TOFTT ve formě EP, to vše se teprve uvidí. Ale ať už to bude jakkoliv, rozhodně nebudeme muset čekat tak dlouho, jako jsme čekali na TOFTT.

Na závěr nesmíme také zapomenout na to, že první album SP ‚No Pads, No Helmets… Just Balls‘ oslaví v březnu 15 let od svého vydání a SimplePlan.cz v srpnu zase 10 let od svého založení! Příští rok se tedy rozhodně nudit nebudeme! Nezapomeňte proto i v roce 2017 sledovat SimplePlan.cz pro všechny nejnovější novinky ze světa SP – najdete nás tady na webu, a také na sociálních sítích jako Facebook, Twitter, YouTube a také Instagram.